Sağlık

Adet Söktürücü İlaçlar

Kadınların adet bozukluklarında doktorlar tarafından reçete edilen hormon içerikli ilaçlara regl söktürücü ilaçlar denir. Kadınlar genç kızlığa adım attıktan sonra, menopoz dönemine kadar her ay belirli bir düzen içerisinde adet olurlar. Adet kanaması hormon bozukluğu, stres, hastalıklar gibi bir çok nedenden dolayı bazı dönemlerde aksayabilir. Bu dönemlerde doktor gerek görürse adet söktürücü ilaç takviyesi ile adet kanamasının olması sağlanır. Regl söktürücü ilaç isimleri nelerdir? Regl söktürücü ilaçların yan etkileri var mıdır? gibi soruların cevaplarını bu makalemizde anlatacağız. Kadınların en büyük sorunlarından biri olan adet bozukluğu ve gerek görülürse kullanılan regl söktürücü ilaçlar kadınların zor zamanında imdadına yetişmektedir.

Kadınlar genç kızlığa adım attıklarını adet kanamasının gerçekleşmesi ile anlarlar. Çocukluk döneminden çıkarak genç bir kadın olma yoluna girmiş demektir. Adet kanaması yumurtlamanın başladığı anlamına gelir. Artık adet gören bir genç kız hamile kalabilir.

Rahim her ay kendini yeni bir bebeğe hazırlar. Rahim duvarı kan damarları ve dokularla iç yüzeyini örerek bir bebeği beslemek ve 9 ay koruyabilmek için hazırlık yapar. Eğer döllenme gerçekleşmezse, adet kanaması dediğimiz kanama ile rahim kendini temizleyerek iç yüzeyini ördüğü bu örtüyü dışarı atar ve yeniden bir diğer döllenmeye hazırlanır. Adet kanaması dediğimiz kanama aslında rahimin kendini her ay temizlemesidir.  Rahim bıkmadan usanmadan menopoz dönemine kadar bu işlemi her ay gerçekleştirir.

Kanamanın gerçekleşebilmesi hormonlara bağlıdır. Kadınlarda östrojen ve progesteron hormonu adet kanamasının gerçekleşmesinde baş rol oynamaktadır. Östrojen hormonunun yüksek olduğu dönem temiz yani kanamanın olmadığı dönemdir. Progesteron hormonunun yükselmesi ile kadın adet kanaması olmaya başlar. Yani kanamayı progesteron hormonunun yükselmesi gerçekleştirir. Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Adet kanaması iki hormonun yükselip düşmesi sayesinde gerçekleşmektedir. Adet kanaması genelde bir çok nedene bağlı gelişen hormon bozuklukları yüzünden gerçekleşmez. Kadın normal olması gereken günde adet olamaz ve bu ona büyük sıkıntı verir. Eğer bir kadın hamile değilse ve menopoz dönemine girmiyorsa mutlaka adet kanaması olmamasının bir nedeni vardır. Kanamanın gerçekleşmesi için doktor tarafından verilen ilaçlara adet söktürücü adı verilir. Bu ilaçlar yoğun progesteron hormonu içermektedir. Vücuttaki progesteron hormonu seviyesini yükseltmek amaçlı verilirler. İlaç içilmeye başlaması ile hormonu yükselmeye başlar ve kadın adet kanaması olur. Bu ilaçlar yüksek hormon içerdiği için mutlaka doktor tarafından verilmeli ve doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Adet söktürücü ilaçlar haplar ve iğneler olmak üzere iki kısımda toplanır.Adet Söktürücü Haplar

Adet Söktürücü Haplar

Adet söktürücü hap kullanımı ile progesteron hormonu yükselmeye başlar. Genelde ilaç içilmeye başlandıktan bir kaç gün içerisinde adet kanamasının gelmesi beklenir. İlaç bittikten bir kaç gün yada 10 gün sonrasına kadar kanamanın olması normal sayılır. Eğer ilaç bitmiş ve üzerinden 15 gün geçmiş ve hala adet kanaması gerçekleşmemişse bunu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. En çok kullanılan adet söktürücü ilaç isimleri nelerdir ve içerikleri nedir? Bu ilaçlar nasıl ve ne şekilde kullanılmalıdır?

Tarlusal Adet Söktürücü Hap

Tarlusal adet söktürücü ilaç isimleri arasında en yaygın kullanılan ilaçların başında gelmektedir. Doktor reçetesi ile adet gecikmesinde, adet düzensizliklerinde ve anormal adet kanamaları gibi şikayetlerde verilir. İçeriğinde medroksiprogesteron bulunur. Kadın cinsiyet hormonuna eş değer bir işlev görmektedir. Genelde menopoz dönemlerinde östrojen tedavisi gören kadınlara verilmektedir. İlaç kutusu içerisinde 12 adet hap bulunmaktadır. Başka bir şekilde gerek görülmezse normal kullanımı, sabah bir ve bir akşam olmak üzere günde 2 adet kullanılır. İlaç bol su ile her gün aynı saatte ve düzenli alınmalıdır. İlacın tedavi süresi kutu bitene kadar 6 günlük bir dönemi kapsar. Tedavi süresi bittikten bir kaç gün içerisinde adet kanamasının gelmesi beklenir. Eğer ilaç kullanımı bitip, 2 haftayı geçmiş ve hala adet kanaması gelmemişse mutlaka doktora danışılmalıdır.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Geciken adet kanamaları genelde bir hastalıktan yada iç salgı bezlerinde bir problemden kaynaklanır. Bazı sebeplerden kadınlarda adet dönemi harici kanamalar gerçekleşir. Bu kanamalar için de ilaç kullanımı reçete edilebilir. Rahim içerisinde oluşan kistler için de en etkili adet söktürücüler arasındadır. İlaç 2019 fiyatlarına göre 8.65 liradır.

Duphaston 10 mg

En etkili adet söktürücü ilaçlardan biri olan Duphaston ancak doktor reçetesi ile alınabilir. Menopoz dönemlerindeki adet durması durumlarında, adet bozukluklarında, olağan dışı gelişen kanamalarda, adet gecikmesinde, düşük riski bulunan gebeliklerde, şiddetli adet sancısı çekenlerde, rahim içi dokunun rahim dışına çıkması gibi durumlarda kullanılır. Progestojen ilaç grubu içerisinde olan ilaç içerisinde Diprogesteron hormonu bulunur. İlaç progesteron ihtiyacını karşılamak amaçlı verilir. İlacın günlük hangi dozda alınacağını, ancak hastalık doğrultusunda doktor belirler. İlaç kutusu içerisinde 20 adet hap bulunur. Genel olarak ilaç sabah 1 ve akşam 1 adet  olmak üzere 2 adet içilir. Tedavi süresi kutu bitene kadar 10 günlük bir süreyi kapsar. İlaç kullanımında dikkat edilmesi gereken şey her gün aynı saatte ve düzenli içilmesidir. İlaç bol su ile yutulmalıdır. İlaç kullanılırken yada ilaç bitimi sonrası adet kanamasının olması beklenir. İlaç kullanımı bittikten bir hafta yada 10 gün sonrasına kadar adet kanamasının olması normaldir. İlaç bitmiş ve 15 gün geçmiş ve hala kanama gerçekleşmemişse mutlaka doktorunuza danışmalı ve altında yatan nedenler araştırılmalıdır. İlaç 2019 fiyatlarına göre 36.08 liradır.

Cyclo Progynova

Cyclo Progynova regl söktürücü tablet çok etkili bir ilaçtır. Bu ilaç menopoz dönemlerinde östrojen ve progesteron eksikliklerinde kaybedilen östrojeni ve progesteronu yerine koymak için, adet düzensizliklerinde, adet olamama durumlarında, kist tedavisi gibi bir çok hastalığında tedavisinde kullanılmaktadır. İlaç içerisinde 21 adet hap bulunur. Kullanım şekli ilk 11 gün beyaz olan ilaçlar, sonra ki 10 gün de kahverengi olan ilaçların içilmesi ile gerçekleşir.  İlk 11 gün kullanılan ilaçlar östrojen içerirken diğer 10 günlük olan ilaçlar ise progesteron hormonu içermektedir. Bu nedenle vücudun gerek gördüğü iki hormonda düzenli alınmaktadır. Adet gecikmesinde doktor tarafından reçete edilen ilaç hemen başlanır ve ilaç bitiminde adet kanamasının olması beklenir. İlaç adet düzensizliğini tedavi amaçlı verilmiş ise adet kanamasının 5. günü başlanmalıdır. İlaç bol su ile yutulmalıdır. Bu ilaçlar hormon içerdiği için her gün aynı saatte ve çok düzenli alınmalıdır. Menopoz döneminde kemik erimesini ve erken menopoza girmeyi önlemek ve tedavi etmek amaçlı da kullanılmaktadır. Aynı zamanda ilaç doğum kontrol ilaçları arasındadır. İlaç 2019 yılı fiyat listesine göre 8.60 liradır.

Lutenyl 5 mg Tablet

En etkili adet söktürücü ilaçların başında gelen Lutenyl adet düzensizliklerinde, progesteron eksikliğinde, fonksiyonel kanamalarda, şiddetli ağrılı kanama yaşayanlarda, kist tedavilerinde, menopoz dönemi östrojen eksikliği ve kemik erimesini önlemek amaçlı ve bir çok kadın hastalığı tedavisinde kullanılır. İlaç her gün aynı saatte ve bol su ile yutulmalıdır. İlaç bitimi ve bir hafta sonrasına kadar adet kanaması olması beklenir.

Progestan 100 mg

En etkili adet söktürücü ilaçların başında gelmektedir. İçeriğinde progesteron hormonu bulunmaktadır. İlaç kadınlarda progesteron hormonu yetmezliğine bağlı adet olamama durumlarında verilir. Menopoz dönemlerinde adet olamama ve kemik erimesine karşın tedavi olarak kullanılır. Bazı hamileliklerde düşük riskine karşı da kullanılmaktadır. Genelde düşük risklerinin çoğu genetik bozukluklar nedeni ile olmaktadır. Bu gibi durumlarda ancak düşük olma durumunun uzamasını sağlar. Ancak korpus luteum salgısının yetersiz olduğu gebelikler için uygun bir ilaç sayılmaktadır. İlaç içimi genelde günlük 200-300 doz olarak belirlenir. Ancak doktorunuz hangi dozda alacağınıza hastalık şartlarına göre karar verebilir. Genel olarak önerilen doz sabah iki adet akşam bir adet hap alımı şeklindedir. Hamilelikte ve kısırlık tedavisinde farklı dozlarda alınmaktadır. İlaç içimi bol su ve aynı saatte olmalıdır. İlaca mutlaka hormon testleri sonrası başlanmalıdır.Adet Söktürücü Hapların Yan Etkileri

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Adet Söktürücü Hapların Yan Etkileri

 • En çok görülen yan etkisi uykusuzluk, sinirlilik hali, sersemlik ve halsizlik şikayetidir.
 • Yoğun adet kanamasına neden olabilir.
 • Ani gelişen görme kusuru, çift görme yada kısmi görme kaybı ile karşılaşılabilir.
 • Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, memede hassasiyet ve memede şişerek ağrımaya neden olabilir.
 • Sık kullanımlarda kilo kaybı yada kilo alma şikayetleri görülebilir.
 • Alerjik reaksiyonlar gösterebilir.
 • Adet döneminde kasılmalar ve adet bittikten sonrada ara lekelenmeler olabilir.
 • Dilde, yüzde, dudaklarda, boğazda şişme ve nefes darlığı şikayetleri olursa ilaç hemen kesilmeli ve doktorunuza danışarak, bilgilendirmelisiniz.
 • Adet söktürücü ilaçlar menopoz sonrası dönemlerde adet kanamasını getirmek için kullanıldıklarında meme kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri riskini arttırmaktadır.
 • İlaç kullanımı sırasında toplar damarda pıhtı oluşabilir. Bu pıhtı oluşumları akciğerlerdeki damarlarda tıkanıklığa neden olabilir. Yada beyin damarlarında tıkanıklığa sebep olabilir. 
 • Ağır iş makineleri kullanan, araç süren kadınların bu tür ilaçlar kullanırken dikkat etmesi gerekmektedir. Dikkat dağınıklığı, sersemlik, uyku hali ve çift görme gibi yan etkileri olacağından kazalara neden olabilir. 

adet söktürücü iğne

Adet Söktürücü İğne

Adet söktürücü iğne genel olarak adet kanamaması olamama durumunda doktor tarafından reçete edilirler. Progesteron ilaç türevi olan iğnelerde çok yüksek dozda yapay hormon bulunur. Adet söktürücü iğneler genel olarak hap tedavisinin yeterli gelmediği yüksek dozda hormon gereken durumlarda kullanılırlar. Günlük kullanım dozu bir adet ampul enjektesi ile uygulanır. İlaç tedavisi 3-5 günlük bir tedavi olarak doktorunuz tarafından belirlenir. İlaç enjeksiyonu ile vücuda yüksek dozda progesteron hormonu verilir ve tedavi bitiminde adet kanamasının olması beklenir. Gebelik riski taşıyan her kadının ilaca başlamadan gebelik testi yaptırarak kullanması gerekmektedir.

Progestan  Adet Söktürücü İğne

Progestan adet söktürücü iğne içeriğinde 50 mg progesteron hormonu etken madde olarak bulunur. Kas içerisine enjekte edilerek kullanılmaktadır.  Düzensiz adet görme, adet görememe, menopoz dönemi ve hormon tedavisinde kullanılır. Ayrıca kısırlık tedavisinde luteal eksikliğini gidermek amaçlı kullanılır. Bebeğin rahim duvarına tutunmasını sağlamakta yardımcı olmaktadır. Adet söktürmek amaçlı kullanılacak olan iğne günlük bir doz 6 ile 10 günlük bir tedavi ile kullanılır. Adet kanaması olduktan sonra tedavi bırakılır diğer dozların kullanılmasına gerek kalmaz. Hormon tedavisinde adet bitiminde östrojen hormonuna başlanır ve 15 gün devam edilir. 15 gün bitiminde yeniden progestan iğneye başlanır. İğne her gün aynı saatte enjekte edilmelidir. Progestan iğne fiyatı 23.79 liradır.

DI-PRO Ampul

Progesteran ilaç türevlerinden olan iğne adet gecikmesi, adet bozuklukları, menopoz tedavisinde en çok reçete edilen ilaçlardandır. Günlük olarak bir doz iğne enjekte edilir. Doktor tarafından başka şekilde önerilmedi ise 3-5 günlük bir tedavi sonrası adet kanamasının gelmesi beklenir. Doktorunuz sizin ihtiyacınıza göre en net kullanım şeklini belirleyecektir. DI-PRO Ampulün fiyatı 2 liradır.

Synergon Adet Söktürücü İğne

Hapların yeterli olmadığı dönemlerde verilen en bilindik regl söktürücü iğneler arasındadır. Adet bozukluğu, erken menopoz, adet olamama durumu, kist tedavisi gibi sağlık sorunlarında verilir. İğne çok yüksek zorda hormon içermektedir. Günlük kullanım miktarı bir ampuldür. Genel olarak 2 ile 10 günlük bir tedavi süresi sonrası adet kanamasının gelmesi beklenmektedir. İlaç her gün aynı saatte enjekte edilmelidir. İlaç bırakıldıktan bir kaç gün sonra adet kanamasının gelmesi beklenirken tedavi bitmeden adet kanaması gelirse ilaç hemen kesilmelidir.  Synergon ampul fiyatı 2 lira gibidir.Adet Söktürücü İğnelerin Yan Etkileri

Adet Söktürücü İğnelerin Yan Etkileri

 • Kesinlikle hamilelik şüphesi olan kadınların test yaptırmadan kullanması sakıncalıdır. 
 • Alerjik reaksiyon gösterebilir. Alerjik reaksiyonlar gördüğünüz zaman ilaç hemen kesilmelidir.
 • Serviks bölgede aşırı salgı olabilir.
 • Deri döküntüsü, kızarma, kaşıntı ve kabarma yapabilir.
 • Mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, kusma, çift görme, görme kaybı, migren, uykusuzluk yada aşırı uyku hali yapabilir.
 • Göğüslerde hassasiyet, şişme ve ağrı oluşabilir.
 • Vücutta ödem olabilir.
 • Dilde, yüzde, boğazda, ellerde, yüzde şişme ve nefes darlığı yapabilir.
 • Depresyon hastaları ilaç kullanırken doktor kontrolünde kullanmalıdırlar.
 • Bu yan etkilerin bir yada bir kaçı görüldüğünde ilaç kesilmeli ve doktora danışılarak kullanılmalıdır.
Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Adet Söktürücü İlaçları Kimler Kullanamaz

 • İlaca hassasiyeti ve alerjisi olan kişiler kullanamaz.
 • Meme, rahim ve yumurtalıklarda tümör olan kişiler kullanamaz
 • Anormal nedeni belli olmayan kanamalarda kullanılması sakıncalıdır.
 • Damar problemi yaşayan, damarında pıhtı olan kişilerin kullanması önerilmez. Beyine pıhtı ataması ve beyin kanaması riski taşır.
 • Karaciğer yetmezliği olan kişiler kullanmamalıdır.
 • Depresyon geçirmiş yada geçiriyor olan kişilerin kullanması sakıncalıdır. İlaçlar hormon içerdiği için yoğun ruh hali değişikliklerine neden olabilir.
 • Ölü düşük riski olan hamileler
 • Tansiyon hastaları, şeker hastaları, böbrek yetmezliği, migren tedavisi olanlar kullanmamalı yada doktor gözetiminde kullanmalıdırlar.
 • Kalp yetmezliği, epilepsi, migren gibi hastalıklarda doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Geçmişinde bir kanser öyküsü olan kişilerin kullanması sakıncalıdır.
 • Hamilelikte asla kullanılmaz. İlacı düşük yapabilmek için kesinlikle kullanmayınız.
 • Emziren anneler asla kullanamaz. Süt ile bebeğe geçen hormonlar bebeklerde anormal gelişime neden olarak bebeğin beden ve cinsel gelişimini kötü etkiler.Adet Söktürücü İlaçlar Düşüğe Neden Olur mu?

Adet Söktürücü İlaçlar Düşüğe Neden Olur mu?

Emziren annelerin kullanması kesinlikle yasaktır. Bebeğe süt yolu ile geçer ve bebeklerde sağlık sorunlarına neden olur. Bu ilaçlar yoğun hormon içerdiğinden hamilelikte de kullanılması sakıncalıdır. Bir kadın hamile olduğunu anlamaz ve adet kanamasının gelmediğini, geciktiğini düşünerek sökülmek için regl söktürücü kullanmışsa bu bebeğin sağlığı açısından tehlikelidir. Bebek yoğun hormon alır. Bebekte beyin ve vücut gelişimi alınan hormon neticesinde kötü etkilenir. Genelde zeka geriliklerine neden olurlar. Hamile olduğunu anlar anlamaz ilaç kesilmelidir. Hemen doktora başvurarak hangi ilaçtan kaç doz kullandığı bildirilmelidir. İlaç zaten test yaptırmadan kullanılmamalıdır.

Bir kadın hamiledir ve hamileliğini sonlandırmak için bu tür ilaçlar kullanırsa bu bebeğin düşmesine neden olmaz. Bu tür ilaçlar düşük riskini arttırmaz. Ancak bebeğe zarar verir. Bu nedenle gebelik riski taşıyan her kadın test yaptırmadan bu tür ilaçları kullanmamalıdır.

Adet Söktürücü Bitkiler

Adet Söktürücü İlaçlara Yardımcı Bitkiler

Adet söktürücü ilaçlara ek olarak bazı bitki çayları yapılarak kullanılabilir. İlaçlarda bitkilerden üretildiği için bu tür bitkilere de adet söktürücü ilaç denebilir.

Ada çayı ökstrojen içerikli bir bitki olup kadınların adet kanaması olmasını sağlar. Gün içerisinde 2-3 bardak kadar çayını demleyerek içmek faydalıdır.

Defne yaprakları bir bardak sıcak su içerisine bir kaç tane defne yaprağı atılır ve 10 dakika kadar bekletilerek içilir. Bir kaç gün tekrarlanırsa adet kanamasının gelmesini sağlar. Rahim temizliği yapan bitkilerdendir.

Civanperçemi bir tutam alınır ve bir bardak sıcak su içerisine konur. 10 dakika kadar demlenen çay bir kaç gün adet kanaması olana kadar içilir. Rahim temizler, kistleri tedavi eder, yaraları iyileştirir.

Maydanoz kaynatılarak suyu içilirse çok kısa sürede adet kanamasının gelmesi sağlanır. Aynı şekilde soğan kürü yapılırsa adet kanaması çok kısa sürede gelir. Dört beş adet soğan soyulur ve kaynatılıp sabah aç karna içilir.

Isırgan tohumu balla karıştırılarak adet olana kadar gün içerisinde bir kaç kez yenebilir. Kekik, yeşil çay, kantaron, papatya, biberiye, alıç otu, zencefil, zerdeçal, dere otu ve nane çayı adet söktürmede etkili bitkilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli