Gündem

Bağkur’lulara Sigortalık Hakları Geri Verilecek

Binlerce BAĞ-KUR’lu için geçmişte çıkartılan kanunların sonlanması sonucunda kaçırılan sigortalık haklarının geri verileceği belirtildi. Emsal yaratacak olan Yargıtay’dan geldi. 1479 sayılı Kanuna 4956 sayılı Kanunla eklenen geçici 18. madde gereğince sigortalılık niteliği taşıdıkları halde 04 Ekim 2000 tarihine kadar kayıt ve tescilini yaptırmamış olan sigortalıların sigortalık hak ve yükümlülükleri 04 Ekim 2000 tarihinden itibaren başlar. Söz konusu hüküm gereğince, 04 Ekim 2000 tarihinden önce sigortalıklarının başlatılması için Kuruma başvurmayanların, sigortalıklarının başlatılması için Kuruma başvurmayanların sigortalık başlangıç tarihleri 04 Ekim 2000 olarak belirlenmiştir.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan MESOB Başkanı Doğan Gazan, bir hukuk devletinde usulsüzlüğe prim veren, imkân tanıyan bir düzenlemenin kabulü mümkün olmadığını söyledi.

Sosyal güvenlik hakkının temel insan haklarından olup uluslararası hukuk normlarıyla anayasalarca güvence altına alındığını belirten Gazan, “Kanuna göre sigortalı sayılanları, sigortalı sayıldıkları tarihten itibaren üç ay içinde Kuruma başvurarak kayıt ve tescil yaptırmalarının zorunlu olduğunu aksi durumda Kurum tarafından resen tescil işleminin yapılacağı hükme bağlanmıştır. Sigortalılık niteliğini taşıdığı halde 04 Ekim 2000 tarihinden önce Kuruma BAĞ-KUR sigortalılığını başlatmak için başvurmamış olanlardan vergi kaydı 04 Ekim 2000 tarihinden önce başlatılmış olanların sigortalılık başlangıç tarihlerini öne çekerek üst kuruluşumuz TESK müşavirliğimizce emsal olan bir dava dilekçe hazırlanmıştır. Yıllardır beklenen, binlerce esnaf ve sanatkârlarımızı ilgilendiren bu önemli fırsattan yararlanmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli