Gündem

Bakanlık’tan Grip Aşısı Tükendi İddiasına Cevap

Grip aşısının eczane ve depolarda bulunmamasın ardından iddialar öne sürülmüştü. Sağlık Bakanlığı, grip aşısı tükendi iddialarına cevap verdi. Yaptığı çalışmalar sonucunda açıklığa kavuşturulması için 130 bin doz aşı alınarak kuruluşlara dağıtıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre talep edilen miktara bağlı olarak grip aşısı izni verildiğidir. Prosedürlerin tamamlanarak ecza depolarına grip aşısının dağıtımı, firmalar tarafından 24 Ağustos tarihinden itibaren başlandı.

Firmalar ile piyasaya sürülen grip ilaçlarının 2.5 milyon doz olduğu belirtildi. Miktarın karşılanmasında gerekli olan izinlerin depolardan verilerek halka bildirildiği açıklandı.

“Bu yıl da arz edilen, depolanan ve ithalat izni alınan aşı miktarları değerlendirildiğinde yıllık talebi fazlasıyla karşılayacağı öngörülmektedir. Vatandaşlarımızın grip aşılarına erişiminde herhangi bir sorun yaşanmamakla birlikte bu konuda kurumumuza iletilen herhangi bir bildirim de bulunmamaktadır.”

Mevsimsel grip aşısının bağışıklığa bağlı olarak geliştirildiği gözlemlenildi. Aşı takvimine göre bölgelere gerekli olan aşıların gönderildiği vurgulandı. Sağlık Bakanlığınca gönderilen aşı miktarları bölge halkının ihtiyacını karşılayacak miktardadır. Grip aşısının Bağışıklama Danışma Kurulunun tavsiyesi sonucunda risk grubunun aşı olduğu dikkat çekildi. Risk grubunda bulunan 65 yaşında olanların aşı olma konusunda dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Risk grubunda yer alan astım, kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem sağlığına bağlı olarak gerçekleşir.

Ayrıca risk grubunda yer alan astım dahil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olan erişkin ve çocuklar, diabetes mellitus dahil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, kronik renal disfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olan veya immünsupresif tedavi alan erişkin ve çocuklar ile 6 ay-18 yaş arasında olan ve uzun süreli asetil salisilik asit tedavisi alan çocuk ve adolesanların (ergen) aşı bedellerinin de hastalıklarını belirten sağlık raporuna dayanılarak, tüm hekimlerce reçete edildiğinde, yılda bir defaya mahsus olmak üzere SGK tarafından ödendiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli