Sağlık

Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Yoğurt Yenir?


Balık Zehirlenmesi

Balık yedikten kaç saat sonra yoğurt yenir yada yoğurt yedikten kaç saat sonra balık yenir? Bu soru süt ve süt ürünleri için de çok sorulur. Balık yedikten sonra süt içilir mi yada süt içtikten kaç saat sonra balık yenir? Balıktan sonra süt ve süt ürünleri yenmez diye bilinen inanış aslında kısmen de olsa doğru sayılır.
Balık yüksek oranda protein kaynağı yiyecekler arasındadır. Yoğurt ve sütte bol miktarda protein kaynağına sahip besinlerdendir. İki tane bol miktarda proteine sahip olan besin neden kişide zehirlenmeye neden olur. Balıktan sonra yoğurt yada süt ürünleri tüketildiğinde meydana gelen zehirlenmeye histamin zehirlenmesi adı verilmektedir.

Balık Zehirlenmesinin Belirtileri

  • Kusma, ishal ilk belirtiler olarak kendini göstermektedir.
  • Halsizlik, karın ağrısı, baş dönmesi ve baş ağrısı oluşur.
  • Hasta üşüme ve titreme nöbetleri geçirir ve ateşi yükselir,
  • Cilt rengi sarımsı bir hal alır ve solgun bir hal alır.
Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Balık zehirlenmesi sonrasında belirtiler yemekten sonra ilk 3 saat çıkabilirken 3 gün sonrasında da çıkabilir. Bunun nedeni ise bakterinin yoğunluğu, kişinin hassasiyetidir. Acil hastaneye gidilmeli ve sağlık personellerine gerekli bilgileri vererek yardımcı olmalısınız. Hastalık ayakta müdahale edilebilirken bazı durumlarda hastaneye yatış da istenebilir. Bir kaç gün kadar sağlık personellerinin gözetimi altında kalabilirsiniz.

Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Yoğurt Yenir

Balık içerisinde yüksek oranda protein vardır ve taze yendiğinde hiç bir zehirlenmeye neden olmaz. Fakat balık tutulduktan yani hayatını kaybettikten sonra bakteri üretmeye başlamaktadır. Balık içerisindeki bu bakterilerin çoğalması nedeni ile balık bozulmuş yani bayatlamış olarak kabul edilir. Bozulma eğilimindeki balık yani bakteri üreten balık yendiğinde ise gıda zehirlenmesine neden olur. Bu balık öleli çok az bile olsa bakteri üremesi mevcuttur yani üzerine yoğurt yemek zararlıdır.
Yoğurdun içerisinde kapsülsüz bakteriler mevcuttur ve bakteri üretmeye başlamış olan balık yendikten sonra yenen yoğurtta olan bu kapsülsüz bakteriler ile zararlı bakteriler yer değiştirir. Yani yediğiniz balıkta etkisini vücutta gösteremeyecek kadar az olan bakteriler birden çoğaldığı için balık zehirlenmesine neden olur.
Doğal yaşamda tutulmuş olan bir balık pişirilip yendiğinde üzerine yoğurt yemenin hiç bir zararı yoktur. Fakat şehir yaşamında yenen hiç bir balığın tazeliğinden emin olamayız. Üzerine yoğurt yemeden bile içerisinde zaten yeterli derecede zararlı bakteri ürettiği için  tek başına yendiğinde bile zehirleme riski vardır. Üzerine eğer yoğurtta tüketilir ise histamin proteinin deki artış yani zararlı bakteriler deki şiddetli artış balık zehirlenmesine neden olur. Marketlerden yada pazarlardan alınan balıkların üzerine yoğur yemeyin.Balık yedikten en az 8 saat sonra yoğurt ve süt ürünleri tüketilebilir.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Yoğurt Yedikten Kaç Saat Sonra Balık Yenir?

Balık zehirlenmelerinde eğer balıktan emin değilseniz yoğurt yedikten sonra balık  yemenizi önermiyoruz. Balıktan önce yada sonra yenmesi fark etmeden zehirlenme yaşanabilir. Bu zehirlenmenin oluşabilmesi için balığın bayat olması yani bakteri üretmeye başlamış olması gereklidir. Bakteri üretmeye başlamamış taze balık yendiğinde bu zehirlenme yaşanmaz.
Balık zehirlenmesi yaşayan kişilere yoğurt yedirilerek zehirlenmenin giderileceği ise tamamen yanlış bir düşüncedir. Gıda zehirlenmelerinde yoğurt işe yarayan bir gıda olmasına rağmen balık söz konusu olduğunda bu durumunun çok daha kötüye gitmesine neden olur.  Yoğurt yedikten sonra en az 8 saat sonra balık yenmelidir. Yada balık yiyeceğiniz gün yoğurt ve süt ürünleri tüketmemelisiniz.balık yedikten sonra süt içilir mi

Balık Yedikten  Sonra Süt İçilir mi?

Balık yedikten sonra süt içilir mi sorusunun cevabı da  aynen yoğurtta olduğu gibi zararlıdır. Balık yedikten en az 8 saat sonra süt ve süt ürünleri yenilip içilmemelidir. Buna peynir de dahildir. Aynen yoğurtta olduğu gibi bu ürünlerde bol protein vardır ve balıktaki üreyen zararlı bakteriler nedeni ile bu gıdalardaki kapsülsüz bakteriler zararlı bakteriye dönüşürler ve zehirlenmeye neden olurlar.
Balık yedikten sonra sütlü tatlılar, dondurma da aynı şekilde zehirlenme nedenleri arasındadır. Balığın tazeliğinden emin olmadıkça hiç bir şekilde yoğurt, süt, peynir ve sütlü tatlılar yenmemelidir.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Konserve Balıktan Sonra Süt Ve Süt Ürünleri Yenir mi?

Konserve balıkta aynı durumdadır. Hatta konserve olarak üretilen balıklarda bu durum çok daha tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Her sene binlerde gıda zehirlenmesi yaşanmakta ve en çoğu balık ve tavuk eti zehirlenmeleridir. Tazeliğinden emin olunmadıkça tüketilmemeli ve tazeliğinden emin olmadığınız balık yediğinizde üzerine süt ve süt ürünleri en az 8 saat yenmemelidir.

bakırköy medyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli