Sağlık

Bebeklerde Mide Fıtığı


Bebeklerde Mide Fıtığı

Bebeklerde mide fıtığı genelde kasık ve göbek fıtığı ile karıştırılmasına rağmen bu fıtık dışarıdan görülmeyen iç organ kaynaklı çok ciddi bir sağlık sorunudur. Genelde 50 yaş üzeri kişilerde mide üzerindeki kasların gevşemesi ve zayıflaması sonucu midenin yukarı yemek borusuna doğru ilerlemesi sonucu oluşan mide fıtığı bebeklerde de görülür. Sadece bebeklerde değil çocuklarda da çok sık görülür.
Bebeklerde emme işlemi sırasında süt yemek borusundan geçerek mideye iner ve mide kapakçığı kapanır. Mide kapakçığı mide ile yemek borusu arasında bir kapı görevi görmektedir. Gelen yemekleri içeri alır ve kapanır. Mide fıtığında ise bu kapı kapanmaz ve açıklık kalır. Bu nedenle bebeklerde bu problem varsa mide fıtığı belirtileri görülür. En çok kilolu ve erken doğan bebeklerde görülür. Tam kapanamayan mide kapakçığı yüzünden bebeklerde bir çok soruna neden olur. Bebeklerde mide fıtığı belirtileri nelerdir, bebeklerde mide fıtığı neden olur, mide fıtığı tedavisi nasıl yapılır?Bebeklerde Mide Fıtığı Neden Olur

Bebeklerde Mide Fıtığı Neden Olur?

Bebeklerde mide fıtığı olma nedenlerinin en büyüğü bebeğin anne karnında diyafram kasının yeterli seviyede güçlü gelişmemesidir. Kas yapısının delik yada zayıf olma nedeni ile bebeklerde mide fıtığı oluşmaktadır.
Çok ağlayan bebeklerde ise karın içi basıncın artması nedeni ile mide yukarı doğru itilir. Karın basıncının ağlama nedeni ile artması, midenin yukarı doğru itilmesi bebeklerde mide fıtığına neden olur.
Bazı bebeklerde aşırı kilo alma nedeni ile karın içi basınç artar ve bebeğin daha güçlenememiş zayıf olan diyafram kas yapısı tahrip olur ve yırtılarak mide yukarı doğru ilerler. En çok kilolu bebeklerde görülen bir fıtık çeşididir.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Bebeklerde Mide Fıtığı Mide Bulantısı Yapar mı?

Evet bebeklerde mide fıtığı, mide bulantısı yapar. Bunun yanında kusma çok görülür.  Mide asidi, yoğun reflü mide bulantısına neden olur. Bebek ağza gelen mide asidi nedeni ile çok kusar ve ağzına yedikleri gelir.Bebeklerde Mide Fıtığı Belirtileri

Bebeklerde Mide Fıtığı Belirtileri?

Tam kapanamayan mide kapakçığı nedeni ile bebeğin emdiği süt ağza doğru geri gelir. Mide asidi ile birlikte geri gelen süt nedeni ile bebekte reflü şikayeti olur. Ağırlaşmış reflülerde yemek borusunda tekrarlayan enfeksiyonlar oluşur.
Kusma çok fazla görülen bir diğer belirtidir.
Hazımsızlık, ağza gelen kötü koku, mide bulantısı, kusma
Mide asidinin yukarı doğru gelmesi ile öksürük çok görülür.
Geçmek bilmeyen boğaz enfeksiyonları, devamlı tekrarlar. Bunun nedeni de mide asidinin yukarı yemek borusundan ağza kadar gelmesidir.
Bebeklerde sırt ağrısı mide fıtığı nedeni ile çok olur. Bebek bu sorunlar yüzünden huzursuz olur ve çok sık ağlar.

Bebeklerde Mide Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Mide fıtığı teşhisi büyüklerde endoskopi ile konulabilir. Bu kameralı ince bir borunun yemek borusundan aşağıya doğru sokularak mide ve 12 parmak bağırsağının incelenmesini ve görmeyi sağlar. Doktorunuz kameradan görerek tam olarak yemek borusu, mide ve 12 parmak bağırsağında ne olduğunu inceler. Bebeklerde ise endoskopi yapılması yada bebeğe ilaç verilerek röntgeninin çekilmesi şeklinde teşhis konur. İlaç verilen bebeğin yemek borusu, midesi ve 12 parmak bağırsağı röntgende tam olarak görülür. Teşhis sonrası bazı bebeklere ameliyat kararı verilebilir. Bebeklerde Mide Fıtığı Tedavisi

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Bebeklerde Mide Fıtığı Tedavisi

Bebeklerde mide fıtığı tedavisi bir kaç yol ile yapılmaktadır. Burada fıtığın boyu ve bebeğe verdiği zarar çok önemlidir. Büyük olan fıtıklara ve mide kapakçığı çok açık olan bebeklere ameliyat kararı verilebilir. Bazı fıtıklarda ise endoskopik tedavi yolları önerilir.
Bebekler öncelikle emzirildiklerinde hemen yatırılmaz. Açık olan mide kapakçığından mide asidi yukarı doğru ilerleyeceği için yoğun reflü olur. Bunu engellemek için bebekler yedirildikten hemen sonra yatırılmaz, aşağı doğru eğilmesine engel olunur. Mümkün ise en az bir saat oturur vaziyette tutmaya dikkat edilir.
Tok karna yatırılmayan bebeklerin yatacağı yatak da çok önemlidir. Yatağın arkası yukarı kaldırılmalıdır. Arkasına yastık koymak yeterli değildir. Yatağın baş kısmı yukarı doğru kalkmalıdır ki bebek oturarak yakın bir şekilde yatsın. Sindirim sorunu çok olduğu ve mide fıtığı geğirme yaptığı için bebek geğirmeye çalışır. Fakat geğirme de başarılı olamadığı için midesinde gaz sorunu olur. Bu nedenle bebeğin ağrısı olabilir. Sırtı ve karnı masaj yağı ile ovulmalı bebek rahatlatılmaya çalışılmalıdır. Ameliyat ve endoskopik tedavi yöntemleri ile bebeğin sorunu tamamen giderilmelidir. Doktorunuz sizin için en uygun tedavi yolunu söyleyecektir. Ameliyat ve endoskopik tedaviler nasıl yapılır?

Bebeklerde Mide Fıtığı Ameliyatı

Kapalı bir şekilde laparoskopi yöntemi ile ameliyat yapılır. Mide fıtığı büyük ve mide kapakçığı çok açık olan fıtıklar için yapılır. Midenin üzerindeki yemek borusuna çıkmış olan yer laparoskopi ile dikilir. Bebek ameliyat sonrası iki hafta kadar ağır gaz şikayeti yaşayabilir. Bağırsak hareketleri ameliyat sonrası yavaşlar, gaz, şişkinlik, geğirme, hazımsızlık gibi şikayetler oluşur. Bu şikayetler bir kaç hafta sonrası geçecektir.
Şikayetler için doktorunuz bebeğinize mide boşaltımını hızlandıracak ilaç tedavisi uygular. Eğer yan etkiler yapacak olursa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebeğiniz iyileşme sürecinde iken tok karna, emer emmez  yatırılmamalı, yatacağı yatağın baş kısmı kaldırılmadır.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Bebeklerde Mide Fıtığı Tedavisinde Endoskopi Tedavisi

Stretta Yöntemi
Bu yöntem yetişkinlerde uygulandığı gibi bebeklerde de uygulanmaktadır. Gastroskopi yardımı ile bebeğin gevşeyen kas yapısı radyo frekans dalgaları ile tedavi edilmeye çalışılır. Bu yöntemin başarılı olma ihtimali % 60 ile %70 civarındadır. Bu yöntem bebeklerde küçük fıtıklarda ve mide kapakçığı açıklığı az olanlarda yapılır. İşlem yarım saat kadar sürer.

EsophyX TIF Yöntemi
Özotif adı verilen bir alet ile ağızdan endoskopla birlikte uygulanan bir tedavi yöntemidir. Mide kapakçığı az açık olan küçük fıtıklar için uygundur. Fundoplikasyon işlemi denen bir cerrahi yöntemdir. Cerrah bu şekilde mide kapakçığını tedavi eder. Gevşeyen kas yapısını endoskopla birlikte tedavi eder. Bu yöntem 40 ile 45 dakika kadar sürer.
Öncelikle bu tedavi yöntemlerine doktorunuz mide fıtığı teşhisini koyduktan sonra karar verir. Endoskopi yada mide filmi sonrasında mide fıtığının boyu ve mide kapağının açıklığı tam olarak anlaşılır. Unutmamak gereklidir ki bebeğin şikayetlerinin ne kadar erken farkına varılır ise tedavisi de o kadar çabuk olur.

istanbul medyum

4 Yorum

  1. Benim bebeğim bir ay erken doğdu. Şimdi ise 15 aylık bir süredir bebek devamlı kusuyor. Önceleri ne olduğunu anlayamadık bir sürü doktora gittik endoskopi çektiler ve mide fıtığı dediler. Çok korkuyorum bana önerileriniz ne olabilir. Ameliyat istemiyorum biraz daha büyüsün.

    1. Aysel hanım öncelikle çok geçmiş olsun. Biz size ameliyat olsun yada olmasın diyemeyiz. Bunun kararını elbette siz ve doktorunuz verecektir. Doktorunuz ameliyat demiş ise bebeğinizin fıtığı ya normalden büyük yada mide ve yemek borusuna hasar verdiği içindir. Kustuğunu söylüyorsunuz. Yemek borusuna hasar veriyor olması bebeğiniz için inanın ameliyattan çok daha tehlikelidir. Mide fıtığı ameliyatı çok basit ve çok kısa süreli bir ameliyattır. Benim size önerim endoskopi sonuçlarınız ile birlikte dalında uzman olan bir kaç doktora daha giderek danışmanızdır. Sizi gideceğiniz doktorlar çok daha doğru yönlendirecektir. Bence vakit kaybetmeden konuyu netleştirmeniz sizin ve bebeğiniz açısından çok daha faydalı olur. Çok çok geçmiş olsun. Bize yazdığınız ve fikrimizi sorduğunuz için de çok teşekkür ederiz. Her konuda bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli