Gündem

Bilim Adamları Açıkladı: Canlı Nesli Tükenişin Eşiğinde

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre vahşi doğanın parçası olan hayvanların nesillerinin tükeniş evresine geldiği. Dünya tarihinde vahşi hayvanların toplu olarak tükeniş evresine geldiği gösterilmekte.

 

Bilim insanları, dünyanın dört bir yanında yaptığı çalışmalarda hayvan türlerini inceledi. Hayvanlar alemi beş defa toplu olarak tükeniş evresine geldiğini açıkladı. Araştırmalarda, son yüz yılda yaşamış olan hayvanların tükeniş dalgasının dünya tarihinde daha önce beş kez görüldüğü olmuştur. Beş ayrı dalganın canlı yaşamını ciddi olarak etkiliyor.

 

Araştırmalara göre 1900’lerden günümüze kadar 177 memeli hayvanın çeşitliliği azaldığını öne sürülmekte.

 

Stanford Üniversitesi’nden Paul Ehrlich verdiği röportajda avlanma, çevre kirliliği doğanın yok edilmesine neden olduğunu belirtti. Sürekli artan nüfusun çevre kirliliğine yol açarak canlıların yaşam alanlarını kirlettiklerine yol açtığının altını çizdi. Harekete geçmek için artık beklenmemeli ifadelerini kullanmıştır.

 

Nesli tükeniş evresinde olan canlıların önüne geçilmesinin mümkün olduğunu belirtti. Müdahale etmenin zamanının az olduğunu kullanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli