Sağlık

Boyun Düzleşmesine Sıcak İyi Gelir Mi?

Bir çok kişi boyun düzleşmesi sorunu yaşamaktadır ve soğuk mu sıcak mı uygulamanın boyun için yararlı olduğunu bilmemektedir. Boyun düzleşmesine sıcak çok iyi gelmektedir ve özellikle boyun bölgesi soğuktan korunmalıdır.

boyun düzleşmesi nasıl geçer

Boyun Düzleşmesi Nasıl Geçer

Boyun düzleşmesi nasıl geçer, boyun düzleşmesine sıcak iyi gelir mi?  Boyun düzleşmesi, duruş bozukluklarından, darbeden, ağır kaldırma gibi nedenlerle oluşmaktadır. Bu hastalık bazen şiddetli ağrılı bir duruma dönüşebilmektedir. Boyun, sırt ve bel iskelet sistemimizin çok önemli bir parçasıdır. Bel ve boyun hafif C şeklinde bir yapıya sahiptir. Boyun omurları baş kısmı ile birleşerek kafa tasını taşımaktadır. Boyun bölgemiz vücudumuzun en önemli bölgesine sahiptir. Damarların beyne gitmesini, beyin sinirlerinin de vücuda dağılmasını sağlamaktadır. Buradan geçen her bir sinir çok önemlidir. Boyun omurlarının zaman içerisinde kayması ile boyun düzleşerek normal duruşunu kaybeder. Baş kısmı öne doğru bir şekilde eğim kazanır. Bu duruş bozukluğu sadece dış görünüşümüzü değil bunun yanında bir çok şeyi etkiler. Öncelikle omurlar arasından geçen diskler tahribata uğradığı için sinirlere baskı yapar ve ağrılar oluşur. Baskı yaptığı sinirin görevini etkiler. Kollarda uyuşma, karıncalanma, ağrı ve zamanla his kaybı yaşanmasına neden olur. Boyun düzleşmesine ne iyi gelir diye bir çok soru sorulmaktadır ve iyi gelenlerin en başında, fizik tedavi, boyun egzersizleri, kas gevşetici kremler, ağrı kesiciler, doğal içerikli yağlar ve sıcak iyi gelir.boyun düzleşmesine sıcak iyi gelir mi

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Boyun Düzleşmesine Sıcak İyi Gelir mi?

Boyun düzleşmesine sıcak çok iyi gelir. Boyun kasları gerilmeden ve işlevlerini yeterli şekilde yerine getiremediği için zamanla kemiksileşerek katılaşırlar. Sıcak su torbası, sıcak havlu, sıcak su gibi sıcak uygulamalar boyun düzleşmesine ve ağrısına çok iyi gelir. Katılaşan kulunç halini alan kasları yumuşatır ve ağrıları azaltmakta çok faydalıdır.
Boyun düzleşmesi rahatsızlığı yaşayan kişiler mutlaka fizik tedavi olmalıdırlar. Fizik tedavi boyun omurlarının açılmasına çok fayda sağladığı gibi buradaki kasların yumuşamasını da sağlar. İlerlemeyi durdurarak fıtık ve kireçlenme oluşumunun önüne geçmiş olur. Fizik tedaviden hemen sonra boyun çok iyi korunmalı ve sıcak tutulmalıdır. Tedavi sonrasında soğuk havaya çıkılmamalı ve rüzgardan korunmalıdır.
Çok ağrılı dönemlerde hemen sıcak su altına girerek kasların yumuşamasını ve damarların açılmasını sağlamalısınız. Sıcak su kasları yumuşatır ve buradan geçen damarları genişlettiği için kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Boyun bölgesi bu şekilde kan dolaşımının hızlanması ile çok daha iyi beslenebilmektedir. Sıcak su banyosundan sonra boyun bölgesi kas gevşetici kremlerle ovulabilir. Kas gevşetici uygulamada yanlış bilinen şey krem sürüldükten sonra sıcak su torbası yada sıcak havlu konulmasıdır. Bu yanlış bir davranış olup kremlerin üzerine sıcak uygulama yapılmamalıdır. Kas gevşetici krem uygulamasından önce sıcak uygulama yapılıp üzerine krem sürülmelidir. Krem uygulamasından sonra ise gene boyun bölgesi soğuktan korunmalıdır.
Boyun düzleşmesi olan kişiler evde kendileri de boyun egzersizi yapabilirler. Boyun egzersizleri yaptıktan sonra boyun omurları açılır ve omurlar içerisinde bulunan diskler rahatlar. Bu da boyun bölgenizin çok rahatlamasına ve tedavi olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda da boyun egzersizleri ile boyun kaslarınızın kuvvetlenmesini sağlarsınız. Egzersizler bu rahatsızlık için hayati önemdedir. Mutlaka ihmale gelmemesi ve bu egzersizlerin yapılması gereklidir. Egzersiz sonrasında da boyun sıcak tutulmalı gevşemiş olan kaslar soğuktan korunmalıdır. Boyun düzleşmesine soğuk hiç iyi gelmez. Masa başında çok kalmak zorunda olan kişiler ise arada bir kalkıp boyun bölgelerini esnetecek egzersizler yapmalıdır. Çok araba kullanmak zorunda iseniz mutlaka birer saat sonrasında ara verip kolları ve boyun bölgesini rahatlatmalıdır. Kasların daha çok gerilmesini engellemiş olurlar. Her bir saatte bir oturan kişiler kalıp yürümelidirler. Boyun bölgesine uygun yastık kullanmalıdırlar. Mutlaka uyumak için kullandıkları yastık ortopedik özellikte olmalıdır. Boyun düzleşmesi olan kişilerin kireçlenme oluşmaması için boyun bölgesine doğal içerikli yağlar kullanmaları da çok faydalıdır. Bu yağlar boyun derisi ile içeri çekilir ve buradaki iltihaplanmayı, kireçlenmeyi önlemektedir. Aynı zamanda da bu yağlar doğal ağrı kesici yağlardır. Ada çayı yağı, lavanta yağı, kekik yağı, susam yağı, zencefil ve zerdeçal yağı bu yağlar arasındadır. Bu yağlar ile boyun masaj yapılmalı ve sıcak tutmak için de boyun bir tülbent ile sarılmalıdır. Mümkün ise bu yağlar ile boyun kısmı masaj yapılmalıdır. Masaj buradaki kasların yumuşamasında da çok etkilidir.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Boyun düzleşmesine sıcak su banyosu, havuz, hamam, sahuna, kaplıca, sıcak su torbası, sıcak havlu ısıtıp koymak çok faydalıdır. Boyun kasları yumuşar ve ağrıların geçmesine yardımcı olur. Egzersiz, fizik tedavi sonrasında ise boyun soğuktan korunmalıdır. Kas gevşetici krem ve yağlar ile boyun masaj yapılmalı ve mümkün olduğunca sıcak tutulmalıdır. Boyun düzleşmesi olan kişilerin kendini soğuk havalardan ve rüzgardan koruması çok önemlidir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli