Sağlık

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulması Neden Olur?

Boyun tutulmasına ne iyi gelir? Boyun tutulması nasıl geçer sorularından önce boyun tutulması neden olur ona bakmak gereklidir. Neden kaynaklandığını bilirsek tedavi çok daha başarılı sonuç verir. Boyun tutulması, boynun hareket kabiliyetinin sınırlanması verilen addır. Boyun bir yandan diğer yana döndürülemez ve döndürmeye çalıştığınızda ise yoğun ağrılar yaşamanıza neden olan boyun hastalığıdır. Bu durumun pek çok sebebi vardır. Boyun tutulması ile her gün bir çok hasta hastanelere gelmektedir.  Genellikle tutulmanın nedeni boyun kaslarının aşırı gerilmesi sonucu oluşur.
Boyun, baş ve vücut arasındaki bağlantıyı sağlar. Başımızı dengede tutabilmemizi sağlayan boyun sayesinde baş bir çok yöne dönebilir. Boyun içerisinde 7 adet omur vardır ve bu omurların en üstteki iki tanesi şekil değiştirerek kafa tasını yani başı taşımaktadır. Bu omurların arasında disk dediğimiz jölemsi yastıkçıklar mevcuttur ve bu disklerin görevi ise omurların birbirine değmesini engelleyerek boynun hareketlerini sağlamaktadır. Boyun omuru içerisinden ise beyne giden kan damarı, beyinden vücuda yayılan sinir sistemi yani omur ilik geçmektedir. Omurların çevresindeki kaslar ve  bağ dokuları onları korumakla yükümlüdürler. Onları sararak zarar görmesini engellemeye çalışırlar.  Bu nedenle boyun vücudun en hassas yeridir. Boyun tutulması neden olur sorusunun cevabı  ise bu hassas yapıda oluşan bir bozukluk yada hasar görme neticesinde oluşmaktadır denebilir.
boyun tutulması nedenleri

Boyun Tutulması Nedenleri

Kas Gerilmesi Ve Zorlanması
Boynu omuza bağlayan çok önemli bir kas olan levator scapula kası boyun tutulmalarının en çok görüldüğü kastır. Gerginlik ve tutulma en çok bu kasta meydana gelmektedir. Bu kastaki gerginliklere ve boyun tutulmasına en çok şunlar neden olur:

  • Uyurken yanlış pozisyonlarda uyumak,
  • Spor aktivitelerinde yanlış hareketler yapmak yada zorlamak,
  • Bilgisayar yada ekran başında kambur oturmak yada benzeri boyun bozuklukları,
  • Uzun süre oturarak araç kullanmak,
  • Aşırı stres ve gerginlikler,
  • Kazalar, düşme ve çarpmalar sonucu tutulmalar,
  • Uzun süre normal olmayan bir pozisyonda kalmak, bir yöne doğru çok uzun süre boynu hareketsiz tutmak,
  • Vücut sıcaklığının birden bire soğuk havaya maruz kalması, rüzgar yemek,
  • Klimalardan gelen soğuk havanın boynu etkilemesi,

Menenjit ( Beyin zarı iltihaplanması)
Menenjit hastalığı beyin ve omur iliği zarına bulaşan bakterilerden dolayı yaşanan bir iltihaplanmadır. Bu iltihaplanmadan dolayı boyun tutulmaları görülmektedir. Boyun tutulması yanında ateş, kusma, mide bulantısı, halsizlik gibi şikayetler de var ise bu hastalıktan şüphelenilebilir.

Boyun Omurlarında İltihaplanma
Meningokoz hastalığı boyun omurlarında iltihaplanmaya yol açan bir diğer iltihaplı hastalıktır. Bu hastalıkta boyun tutulması ile birlikte yüksek ateş görülüyor ise hemen doktora baş vurulmalıdır.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Boyun Fıtığı
Boyun fıtığı boyun omurları arasındaki disklerin zamanla yada aniden tahrip olması kaynaklıdır. Bu diskler sinirlere baskı yaptığında aşırı ağrı ve acı hissedilir. Bu ağrı neticesinde boyun kasları gerilir ve boyun tutulmalarına neden olur. Boyun tutulmalarının en çok görülme nedeni boyun fıtıklarıdır.

Boyun Kireçlenmesi
Boyun omurları arasında oluşan kireçlenme boynun hareket kabiliyetini engellemektedir. Kireçlenme  eğer tedavi edilmez ise yayılarak ilerler. Mutlaka fizik tedavi ile tedavisi gereklidir.

Boyun Düzleşmesi
Boyun omurlarının zaman içerisinde kayarak şeklini bozması ile oluşur. Şekil bozukluğu ise diskleri ve boyun içerisinden geçen sinirleri kötü etkiler. Sinirler zaman içerisinde zarar görerek tutulmalara ve çok yoğun boyun ağrılarına neden olur. Boyun tutulması, omuzlarda ağrı, sırta vuran ağrılar ve zamanla kolda his kayıpları yaşanmasına neden olur.

Omur İlik Daralması
Omur ilik daralması şiddetli ağrılara be tutulmalara neden olan ciddi bir durumdur. Zamanla oluşur ve kendini bu ağrı ve tutulmalar ile belli eder.
boyun tutulması nasıl geçer

Boyun Tutulması Nasıl Geçer

Boyun tutulması yaşayan kişiler genelde başını bir yandan bir yana çevirmekte ve hareket etmekte zorluk yaşarlar. Boynunu hareket ettiremeyen kişiler genelde vücutlarını çevirerek dönmek zorunda kalırlar. Genelde tutulmalar kas kaynaklı ise 2 hafta gibi bir sürede geçer. Mutlaka tutulma sonrasında bir doktora gidilerek tutulmanın nedenini öğrenmelisiniz. Boyun tutulması başka bir hastalığın habercisi de olabilir. Tutulma yanında baş ağrısı, omuzlarda ve kollarda ağrı da var ise omurga kaynaklı problemlerden olması olasılığı yüksektir. Bu ağrılar zamanla geçer ve yeniler. Sık sık oluşan boyun tutulmaları ardında mutlaka başka bir hastalık gizlenmektedir.
Boyun tutulması yaşadığınızda evde bir kaç şey yaparak ve kendinize dikkat ederek geçirebilirsiniz. Tutulma genelde kas kaynaklıdır ve tekrarlayan tutulmalar olduğunda doktora gidilmelidir. Boyun tutulması yaşadığınızda neler yapmalısınız:

Dinlenmek
Boynu dinlendirmelisiniz ve kendinize dikkat etmelisiniz. Bir iki gün civarında dinlenmek boyun içerisindeki hasar görmüş olan kasların kendine gelmesine yardımcı olur. Gerilmiş olan kasları 2 gün civarında dinlendirmeli başı iki yana doğru çok hareket ettirmemelisiniz. Bunun yanında hareketsizlik de boyun için iyi olmadığı için bu dinlenme süresini 2 günden fazla tutmamakta fayda vardır.

Boyun Tutulmasına Sıcak İyi Gelir
Boyun tutulmasında soğuk uygulama boynu daha çok germektedir. Bu nedenle boyun tutulmalarına soğuk iyi gelmez. Ancak bir kaza sonucu yaralanmadan dolayı tutulma yaşanmış ise 48 saat soğuk kompres uygulanabilir. Kaza yada yaralanma olmamış ise soğuk uygulama yapılmaz.
Boyna sıcak su torbası koymak, sıcak bir banyo yapmak ve boynu sararak sıcak tutmaya çalışmalısınız. Gerilmiş olan kaslar sıcak ile gevşerler. Ayrıca sıcak su uygulaması ile boyun içerisinden geçen damarlar açılır ve bu bölgede kan akışı hızlanır. Bu da iyileşme açısından çok
önemlidir.
Boyun tutulması yaşandığı dönemlerde boyun iyice sarılmadan soğuk havaya çıkılmamalıdır. Soğuk boynu daha çok germektedir. Bu nedenle soğuk havaya çıkılmamalı ve boyun rüzgardan korunmalıdır.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Kas Gevşetici Krem Uygulaması
Kas gevşetici kremle boynunuzu ovarak masaj yapmalısınız. Bu kremler kasların gevşemesinde ve tutulmanın bir an önce geçmesinde yardımcı olurlar. Ağrı kesici kremle yada iki kas gevşetici kremi karıştırarak sürmek çok yanlıştır. Bu nedenle tek kas gevşetici krem uygulaması yapmalısınız. Sıcak bir banyo yaparak boynunuzu kas gevşetici kremle ovmak çok fayda eder.

Kas Gevşetici İlaç
Kas gevşetici ilaç genelde tutulma geçene kadar doktorlar tarafından verilir. Bu bölgedeki kasların gevşemesinde çok faydalı olur. Spazmı açar ve gerilmiş olan kasları çok kısa sürede normalleştirir. Kas gevşetici ilaç uygulaması ancak doktor tarafından yapılmalıdır. Doktorunuz sizin için en uygun kas gevşetici ilacı verecektir.
boyun tutulması egzersizleri

Boyun Tutulması Egzersizleri

Dinlenme süresi geçtiğinde 2 gün sonrasında yavaş yavaş boyun egzersizleri yapmalısınız. Bu egzersizler boynun açılmasında faydalı olur.
1- Başlıca yapılacak olan egzersiz esneme ve germe hareketleridir. Boynu yavaş yavaş ayağı doğru eğip sonrasında yukarı doğru çekmelisiniz. Bu hareketi en az 10 defa yapmaya gayret göstermelisiniz.
2- Bunun sonrasında  başı sağ tarafa doğru eğmeli ve yeniden geriye doğru çekmelisiniz. Bu harekette boynun gerilmesine ve açılmasına yardımcı olur. Sonra başı sola doğru esnetme çalışmalısınız. Baş iki yana doğru esnetilmeye çalışılmalı ve kasların gerilerek açılması sağlanmalıdır.
3– Başınızı omuzlarıza doğru önce sağa doğru sonra sola doğru çevirmeye gayret etmelisiniz. Çok zorlamadan bu hareketi en az 10 defa tekrarlamalısınız.
4- Başınızı kendi etrafında döndürmeye çalışmakta boyun kaslarının açılmasına yardımcı olur. Bu hareketleri yaparken boynu zorlamamalısınız. Yapabildiğiniz kadar yapmalı zaten gergin ve tutulmuş olan boynu zorlamamalısınız.
boyun tutulmasına ne iyi gelir

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulmasına antiseptik özellikteki ucucu yağlar çok iyi gelir. Özellikle ağrı kesici özellikte olan bazı yağlar tutulmanın çok kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Antiseptik özellikte oldukları için de bu bölgedeki hasarlı dokunun iyileşmesini çok kısa sürede sağlarlar.

Lavanta Yağı
Lavanta yağı keskin ve güzel kokusunun yanında çok iyi bir ağrı kesicidir. Özellikle tutulmalarda ve yoğun ağrılarda kullanılır. Lavanta yağı mikrop ve bakteri öldürücü özellikte çok kuvvetli bir yağdır. Boyun sıcak bir banyonun ardından lavanta yağı ile ovularak masaj yapılmalı ve bir bez ile sarılarak sıcak tutulmalıdır. Özellikle yatmadan önce yapmalısınız ki sabaha kadar faydalı olsun.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Ada Çayı Yağı
Ada çayı yağı doğal bir ağrı kesicidir. Ağrıları çok kısa sürede giderir ve kasları gevşetir. Yalnız bu yağ direk olarak sürülmemektedir. Keskin ve kuvvetli bir yağdır. Bu nedenle zeytin yağı, susam yağı, badem yağı gibi yağlarla karıştırılarak inceltilerek uygulanır. Boyna sıcak bir uygulama yaparak boyun kasları gevşetilir ve ada çayı yağı sürülerek ovulur. Sonrasında boyun bir havlu yada bir tülbent ile güzelce sarılarak sıcak tutulur.

Zencefil Yağı
Zencefil yada zerdeçal yağları çok iyi bir ağrı kesicidir.  İkisi karıştırılarak sürüldüğü gibi tek başlarına da sürülebilir. Bu yağ mikrop öldürücü özellikte olduğu için bu bölgedeki enfeksiyonlu bölgedeki bakterileri de öldürmektedir. Hasarlı doku tedavi edilirken bu bölgede kireçlenme var ise bu da tedavi edilir. Sadece tutulmalarda değil boyun ağrılarında da bu yağlardan faydalanılmalıdır. Her türlü boyun sorunun da mutlaka boyun bu yağlarla masaj yapılmalı ve sıcak tutularak korunmalıdır.

Lahana Yaprakları
Lahana yaprakları eklem sorunlarını, kireçlenmeyi ve ağrıları gidermekte çok faydalıdır. İçerisinde özel bir ağrı kesici ve özellikle eklemler için çok faydalı bileşenler bulundurmaktadır. Lahana yaprakları sıcak suya atılır ve hafif yumuşaması sağlanır. Bunun ardından boyun bölgesine sıcakken bir tülbent içerisine konarak sarılır. Bu uygulama lahana yaprakları ile bir kaç kez tekrarlanmalıdır. İsterseniz sıcakken ezerek de koyabilirsiniz.

Kekik Yağı
Kekik yağı keskin ve kuvvetli bir ağrı kesicidir. Kaslardaki gerginliği çok kısa sürede alır ve yumuşamasını sağlar. Mikrop ve bakteri öldürücü özellikte olan kekik yağı eklem hastalıklarını ve kireçlenmeyi de tedavi etmektedir.
boyun tutulmasına ne iyi gelir

Boyun Tutulması Tedavisi

Boyun tutulmaları kas kaynaklı ise bu şekilde kısa sürede açılır ve düzelir. Boyun tutulması eğer boyun omurlarında bir problemden kaynaklanır ise bunun için mutlaka doktora gidilmelidir. Boyun fıtığı, boyun düzleşmesi yada kireçlenme hafife alınacak problemler değillerdir. Kendini ağrı ve tutulma ile belli ederler. Bu nedenle boyun tutulmalarında tekrarlanma ve bunun yanında boyunda ağrı, omuzlarda ağrı, sırta vuran ağrılar, kolda ve ellerde his kaybı da yaşanıyor ise mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir. Fizik tedavi bölümüne giderek röntgen filmi gerekirse MR çektirmeli ve boyun tutulmalarının neden kaynaklı olduğunu anlamaya çalışmalısınız. İlerleyen fıtıklar ancak ameliyatla tedavi edilir. Ameliyat seviyesine gelmeden boyunda oluşan problemler fizik tedavi, ilaç tedavisi gibi tedaviler ile giderilebilir.

2 Yorum

  1. Boyun tutulması gerçekten berbat birşeyl. Çok güzel ve ayrıntılı çözümler önermişsiniz. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli