Faydalı Bilgiler

Çocuğunuzun Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmasını Nasıl Sağlarsınız?

Çocuğunuz Sigara Yada Elektronik Sigara Kullanıyor mu?

Son senelerde özellikle genç nesilde sigara kullanımının son derece yaygın bir şekilde arttığı gözlenmektedir. Sigara kullanımı yanında elektronik sigara kullanımı da görülmektedir. Çocuğunuz sigara yada elektronik sigara kullanıyor mu? Kullanıyorsa bunu nasıl anlarsınız? Çocuğunuza sigarayı nasıl bıraktırabilirsiniz? Elektronik sigara, sıgarayı bıraktırma konusunda yardımcı oluyor mu? Zararları ve yararları nedir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekmektedir ki sigara yada elektronik sigara gibi içerisinde nikotin bulunan her şey sağlığa son derece zararlıdır. Kullanımı yanlış ve kesinlikle uzak kalınması gereken zararlı alışkanlıklardandır. Çocuğunuzun sigara kullandığını anladığınız anda bu zararlı alışkanlıktan nasıl kurtarabileceğiniz konusunda yardım almalısınız. Bir çok hastanede sigara bırakma merkezleri ve bu konuda yardımcı olabilecek uzman hekimler bulunmaktadır.

Çocuğunuzun Sigara Kullandığını Nasıl Anlarsınız?

Verdiğiniz harçlıklar ona yetiyor mu? Eve geldiğinde çok aç mı geliyor? Bunun anlamı harçlıklarını sigara almaya harcadığı için yemek yemeyebilir. Verdiğiniz harçlıkları denetleyebilirsiniz. Ona yetecek kadar para verip, bu parayı nereye harcadığına bakabilirsiniz. Bunu yaparken çocukları çok sıkmamalı, çocuk denetlendiğini hissetmemelidir.

Önerilen Yazı  Koronavirüs hakkında yanlış bilinenler, maskenin önemi, korunma yolları

Çocuk eve geldiğinde üstü başı sigara kokuyor mu bakabilirsiniz. Genelde çocuklar sigara kokusunu bastırmak için eve gelmeden önce yanlarında bulundurdukları parfüm yada deodorantları kullanırlar. Eve gelmeden hemen önce sıkıldığı için eve geldiğinde üzerinde yoğun bir parfüm kokusu var mı gözlemleyebilirsiniz. Eğer odasında içiyorsa zaten odadan gelen sigara kokusunu hissedersiniz.

Çocuk dişlerini çok fırçalıyor mu yada dişleri size sararmaya başlamış gibi görünüyor mu? Bu da ayırt edici noktalardan biri olabilir.Çocuğunuzun Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmasına Nasıl Yardımcı Olursunuz

Çocuğunuzun Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmasına Nasıl Yardımcı Olursunuz?

Çocuğunuzun sigara yada elektronik sigara içtiğinden eminseniz bunu bıraktırma konusunda onunla konuşabilirsiniz. Çocuklar bunun zararlı olduğunun bilincinde olarak bırakmak için de elektronik sigara içimine başlamış olabilir. Bu konuda onunla konuşup yardımcı olabilmek için bir uzmanla görüşebilirsiniz. Çocuklara kızmadan yaklaşmak çok önemlidir. İstediğiniz kadar kızın, çocuk eğer sigaraya başlamışsa bu zararlı alışkanlığı bırakmayacaktır. Kızmak, bağırmak yada çocuğu zorlamak onunla ilişkinizi bozmaktan başka bir şeye yaramaz. Hatta bu durum onu daha da bağımlı hale getirebilir.

Önerilen Yazı  Hafta Sonu Tatil Keyfi Ağva’yı Neredekal.com ile keşfedin!

Çocuk eğer elektronik sigarayı, sigarayı bırakmak amaçlı kullanıyorsa çok endişelenmeyin. Genelde gençler elektronik sigaraya sigarayı bırakmak amaçlı başlamaktadır. Elektronik sigara kavramına tarafsız ve objektif yaklaşmak, çocuğunuzun sigarayı bırakması konusunda size yardımcı olabilir. Elektronik sigara, sigarayı bırakmak amaçlı verilen nikotin bantları, nikotin sakızı gibi ürünlerden bir tanesidir. İçerisinde bitkisel gliserin, propilen gliserin adı verilen iki madde ve nikotin bulunan  bir likitle çalışmaktadır. Elektronik sigara sinema endüstrisinde kullanılan buhar makinelerine benzeyen bir mekanizma ile çalışan bir üründür. Likiti su buharı haline getirmektedir. Sigarayı bırakmak amaçlı İngiltere ve Amerika’da pek çok doktorun önerdiği bir araçtır. Likitte nikotin miktarı yazılıdır. Genelde sigarayı bırakan kişiler kendilerine uygun olan nikotin miktarı ile başlar ve azaltarak devam eder. Nikotin miktarı 12 mg, 9 mg, 6 mg, 3 mg olmak üzere azaltılır ve son olarak sıfır mg olur. Sıfır nikotinli likitlerin içerisinde hiç nikotin bulunmaz. Sadece meyve aromaları içermektedir.

Çocuğunuzun her ne şekilde olursa olsun bu zararlı alışkanlıklardan kurtulmasını sağlamak sizin elinizdedir. Sigara Dünya’nın en zararlı alışkanlıklarından bir tanesidir. İçerisinde kanser yapıcı bir çok zararlı madde bulunmaktadır. İnsanı yavaş yavaş zehirlemektedir. Çocuğunuz eğer sigarayı bırakamıyorsa bir uzmanla görüşüp bırakması konusunda neler yapabilirsiniz destek almalısınız. Eğer uzman izin veriyorsa sigarayı bırakana kadar belirli bir müddet elektronik sigara kullanmasına izin verebilirsiniz. Bunun anlamı elektronik sigarayı içmesine izin vermek değildir. Elektronik sigara da sigara kadar olmasa da çok zararlı bir alışkanlıktır. Bu konuda destek almalı, sabırlı ve dikkatli olmalısınız.

Önerilen Yazı  Evde Sıkılmadan Bu Oyunlar ile Vakit Geçirebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli