Faydalı Bilgiler

Diyet Çizelgesi Nasıl Olmalıdır?

Diyet çizelgesi hazırlarken öncelikle kilo vermek isteyen kişinin vücut tipine göre hazırlanması gerekir. Aksi takdirde hazırlanmış olan diyet çizelgesi istenilen sonuçları vermeyebilir. 

Bazı insanlarda tüm vücutta kilo verilmesi gerekirken bazılarında ise bölgesel kilo verilmesi gerekebilir. Bu durumda diyet çizelgesi buna yönelik olarak hazırlanmalıdır. Bu çizelge hazırlanırken vücudun besin değerlerini sağlıklı şekilde alması amaçlanır. Buna uygun olacak şekilde verilen kilolar daha kalıcı olacaktır. Buna göre diyet çizelgesi içinde genellikle protein miktarı fazlayken karbonhidrat miktarı buna oranla daha azdır. Burada önemli olan nokta diyet listesinde yer alan besinlere ve onların porsiyonlarına bağlı kalmaktır. Aksi durum söz konusu olduğunda istenilen kiloya ulaşmak daha zor olacaktır. 

Diyet Çizelgesi Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı bir diyet çizelgesi hazırlanırken ilk olarak güne dolu bir kahvaltıyla başlanması önerilir. Buna göre mutlaka kahvaltıda haşlanmış yumurta yer almalı ve simit, börek, poğaça gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre güne haşlanmış yumurta yenilerek başlandığında gün içerisinde 400 kalori daha az alınır. Buna ek olarak sabah kahvaltısında diyet çizelgesi içinde maydanoz, tere, dereotu gibi sebzeler yer almalı ve üzerine limon sıkılarak yenilmelidir. Bunlar metabolizmayı harekete geçirir. 

Kilo verme amacıyla hazırlanan diyet çizelgesi genellikle gün içerisinde iki bardak yoğurt yemeyi önerir. Akşam ve öğle yemekleri ile birlikte yoğurt yenildiğinde daha uzun süre tok kalınabilir. Ayrıca tokluk hissetmek adına yemeğin yanında bir dilim siyah ekmek yenilmeli, yaklaşık on beş gün gibi bir süre boyunca makarna, kurabiye, pilav, kek, börek, tatlı gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Her yemek vaktinde iki bardak su içmek de kilo vermeyi daha hızlı hale getirecektir. 

Diyet Çizelgesi Önerileri

Kısa süre içerisinde kilo vermeyi sağlayan diyet çizelgesi için öğünlere başlamadan önce mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış salata yenilmesi önerilir. Bu salataya yağ koyulmamalı ve mümkünde içerisine bir iki kaşık yoğurt ilave edilmelidir. Diğer yemeklere salatanın ardından geçilmelidir.

 Etkili bir diyet çizelgesi için bir çeşit yemek kuralını uygulamak fayda sağlar. Buna göre özellikle öğle yemeklerinde bir çeşit yemek, bir dilim ekmek, salata ve yoğurt yenilmesi kilo vermeye yardımcı olur. Bunlara ek olarak diyet çizelgesi için düzenli olarak egzersiz yapılması tavsiye edilir. Her gün düzenli olarak yapılan yürüyüş kilo verme sürecini daha sağlıklı hale getirir. Verilen önerilere dikkat edildiğinde fit bir vücuda kavuşulabilir. https://www.dezpack.com/ sitemizden özel destek alabilirsiniz. Teşekkürler

Önerilen Yazı  Koronavirüs hakkında yanlış bilinenler, maskenin önemi, korunma yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli