Faydalı Bilgiler

Doğum Sonrası Vajina Genişlemesi Ve Vajina Daraltma Ameliyatı

Doğum sonrası vajina genişlemesi sık karşılaşılan bir durumdur. Gebelikte karın içi baskı ve basıncı arttığından ve kilo alındığından vajina dokuları baskı altında kalarak genişleme oluşur. Özellikle normal doğum sırasında bebek kafası çıkarken vajina dokularını yırtarak çıkar ve bu yırtıklar kalıcı genişliğe neden olabilir. Şimdi vajina genişlemesi nedenleri ve vajina daraltma işlemine değineceğim.

Vajina Genişlemesinin Nedenleri

Vajina genişlemesinin bir çok nedeni vardır. Vajina dokusu kas tabakası,kollojen tabaka ve mukoza tabakasından oluşur. Bu yapıların hepsi dış faktörlerden etkilenebilir. Başlıca dış faktörlerden en önemlisi gebeliktir. Vajina basınç ve travmalara karşı hassastır, kronik etkilenmeler vajina dokularına zarar verebilir.Elastik yapıda olması doğumda genişliğinin artması ve bebeğin çıkmasına müsaade edebilmesi içindir. Her ne kadar elastik olsa da normal doğum sırasında baş çıkarken vajina dokusu zedelenir. Bu zedelenme esnasında iç ve dış yırtıklar oluşturur. Bunu zorladığınız basınç uyguladığınız bir kumaşa benzetebilirsiniz. Kumaşı eğer zorlarsanız ya yırtar yada gevşemesine neden olursunuz.

En sık vajina genişleme nedenlerini sıralayacak olursak

  1. Gebelik ve Normal doğum
  2. Doğuştan Genetik nedenler
  3. Kilolu olma veya aşırı kilo alma
  4. Cinsel ilişkiye bağlı vajina travmaları
Önerilen Yazı  Evde Sıkılmadan Bu Oyunlar ile Vakit Geçirebilirsiniz

Vajina Genişlemesi Belirtileri

Vajina genişlemesi belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Oturup kalkarken hava sesi çıkması
  2. Cinsel ilişki sırasında hava sesi çıkması
  3. Cinsel ilişki esnasında penisi kavrayamama
  4. Eşinizin cinsel olarak mutsuz olduğunu ve eskiye nazaran geniş olduğunu belirtmesi
  5. Sık vajinal enfeksiyon olması

Vajina Genişlemesinin Tedavisi

Vajina genişlemesi tedavisi üç şekilde yapılmaktadır. Bir çok tedavi yöntemi internette yazılmaktadır. Fakat her tedavi yöntemi uygulanırken ne kadar sonuç alacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Çünkü alacağınız tedavinin yetersiz olması hem para, hem zaman, hem de umut kaybınıza neden olabilir. Şimdi bu tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Vajina Daraltma Ameliyatı

Cerrahi olarak doku sıkılaştırılması diğer ismiyle vajinoplasti yada vajina daraltma ameliyatı;Vajina daraltma ameliyatı ortalama yarım saat süren ve son derece güvenli bir operasyondur. Operasyondan hasta bir kez muayene edilir ve şikayetleri sorulur. Hastaya ne kadar daraltma istediği sorularak muayene ve şikayetlerin durumuna göre vajina sıkılığının miktarı belirlenir. Bu muayene sonucuna göre operasyon planı yapılır. Ameliyat sonrası operasyon bölgesini kuru ve temiz tutmanız gerekir.Sık ped değiştirerek ve kurulayarak bunu sağlayabilirsiniz. Verilen reçetedeki ilaçlar kullanılır. Ortalama 3 haftada iyileşir. Fakat dokuların sıkılaşması ve olgunlaşması için operasyon sonrası 6 hafta cinsel beraberlikten kaçınmalısınız.

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle vajina daraltma; Lazerle vajina daraltma yani ameliyatsız vajinal daraltma son yıllarda uygulanmaya başlayan bir yöntemdir. Özel bir lazer cihazıyla vajinaya ısı uygulanarak kollojen sentezi artışı sağlayarak doku sıkılaştırılması mantığıyla çalışır. Ne yazık ki lazerle vajina daraltma beklenildiği kadar olumlu sonuçlar verememiştir. Çok geniş vajinalarda etkisi olamamaktadır. Diğer yandan verdiği sıkılık yaklaşık 6 ay ila bir yıl arası etkili olmakta ve vajina yeniden eski haline dönebilmektedir.

Egzersiz İle Vajina Sıkılaştırma

Bazı özel egzersizlerle bir miktar vajina sıkılaştırılması mümkündür.Fakat bu egzersizlerin pratik olmaması,egzersizi bırakınca genişlemenin yenilemesi ve çok geniş vajinalarda çok etkili olmaması bu tedavinin dezavantajlarındandır.

Görüldüğü üzere vajina genişliğinin en iyi ve kalıcı tedavisi ameliyat ile olabilmektedir. Bu tedavilerin dışında vajina daraltıcı ilaçlar veya bitkisel tedaviler istenilen sonuçları size verememektedir ve yetersiz kalmaktadırlar.  

Op. Dr. Fatih Adanacıoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli