GündemSağlıkSağlık Personelleri

Dünya Sağlık Örgütü’nden Yemen Raporu

WHO’dan yapılan açıklama Yemen’deki sağlık olaylarına dikkat çekici yönünde oldu. Bölgede ağlık hizmetlerini verirken her geçen gün biraz daha gerileme yaşandı. Durma noktasına gelen sağlık hizmetleri konusunda bildiri yaptı. Arap Birliği tarafından düzenlenen hava operasyonlarının bir an önce durması gerektiği belirtildi.

Elektrik kesintileri, yakıt problemleri başta olmak üzere sağlık malzemelerini depolayabilecek alanları olmadığını gösterdi. Küçük çocukların aşıya ihtiyacı ve tedaviye gereksinim duyuldu. Sağlıklı yaşam konusunda kişilere destek verilmesi gerektiği belirtildi.

Yemen temsilcisi olan Ahmed Şadul’da yaşanan olaylara karşı tepki gösterdi. Son 4 hafta içinde hazırlanan raporlarda kızamık ve sıtmadan dolayı yaşam kaybeden çocuklara yer verildi. 5 yaş altı çocuklarda kanamalı ishalde artış gözlemlendi. Kadınların çocukları besleme konusunda yetersiz kaldığı gösterildi.

Yemen halkı açlık ve hastalıklardan dolayı önemli kayıpların verildiği belirtiliyor. Acil sağlık hizmeti sağlanması gerektiği belirtildi. Bir çok kişinin hastalıklardan dolayı yaşamını kaybettiği vurgulandı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon, “Kararlılık Fırtınası” adını verdiği operasyonla, 26 Mart’tan beri Yemen’de yönetime bağlı güçlerle çatışan ve bir çok kenti kontrol altına alan Husi Ensarullah Hareketi’ne ait hedeflere hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli