Sağlık

Gen Tedavisi Yöntemi Kanser Tedavisinde Kullanılacak

Gen tedavisi kanser hastaları için umut ışığı oluyor. Ölümcül hastalık türleri ve nadir görülen hastalıkların tedavisinde uygulanan gen tedavisi olumlu sonuç veriyor. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), genetiği değiştirilmiş hücrelerin tıpta kullanılması bir çok kanser türü için umut ışığı oluyor. Bilim insanlarının yüzde 80’inin gelecekte gen tedavisi ile kanserin tedavi edilebileceğini söylüyor, üstelik ortalama yaşam ömrünü arttırması bekleniyor.

 

Bilim insanları vücudun kendi kendine lenfositlerinin melanoma adı verilen kanser türünü öldürdüğünü fark etmiştir. Diğer kanser türlerinin tespit edilmesi ve tedavisi için lenfositlerin insan vücuduna aktarılması 20 yıl sürmüştür.

 

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Steven Rosenberg, “Kanseri tanıma becerisine sahip olan lenfosite genini yelreştiriyoruz ve bunu yapmak için lenfosite aktarabilecek özel virüsler geliştiriyoruz. Yapılan deneysel çalışmaların olumlu sonuç verdiğini ileri ki yıllarda kanser hastalığının tedavisi için kullanılabileceğini düşünüyoruz. Bu da kanseri tanımak ve tedavisini geliştirmekten geçiyor. Biz de bunu damardan hastaya naklediyoruz” dedi.

 

Gelecek yıllarda iğne ile kanser tedavisinin yapılabileceğini belirtiyor.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

 

Bu nedenle yeni tedavilerin güvenirliliği ve etkinliğini anlamak için araştırma yapılması bekleniyor.

 

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi’nden Peter Marks, “Zamanla hastaların güvende bulunduğundan emin olmak gerekir. Çünkü bunlar genleri etkileyen tedavi yöntemidir. Yakından takibi yaparak aşama aşama takip edilmesi gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli