Sağlık

Hamilelikte Ton Balığı Yenir mi?


Hamilelikte Ton Balığı

Hamilelikte ton balığı yenir mi, konserve ton balığı yemek doğru mudur gibi bir çok soru sorulmaktadır. Hamilelikte balık yemek bebeğin sinir ve beyin gelişimi için son derece önemli olan gıdalardan biridir. İçerisinde bulunan Omega 3 nedeni ile tüm doktorlar en az haftada 2 defa balık yemeyi önerirler.
Çoğu hamile bebeğinin beslenebilmesi için konserve ton balığı tüketmektedir. Bu tüketilen konserve ton balıkları aslında zararlı mıdır? Ton balığı içerisinde civa olduğu tespit edilmiştir. Civa ise anneden bebeğe geçerek bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkilemektedir.
Amerikan gıda ve ilaç sanayisinin yaptığı araştırma sonucu düşük civa içeren balık türlerini hamile ve emziren annelerin çok fazla olmamak kaydı ile yiyebileceklerini söylüyorlar. Bu yenen balığın hafta da 200 gramı geçmemesi gerekiyor. Bu kural düşük civa içeren balıklar için geçerlidir. Civa içermeyen tüm balıklar gönül rahatlığı ile yenirken yüksek civa içeren balıkların yenmesi kesinlikle zararlıdır denmektedir.hamilelikte ton balığı yenir mi

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Hamilelikte Ton Balığı Yenir mi?

Ton balığı gibi büyük olan balıklar hamilelikte önerilmemektedir. Büyük balıkların içerisinde civa olması nedeni ile bebeğin vücut ve beyin gelişimini kötü etkilediği söylenmektedir. Ton balığı ise büyük balıklar sınıfına girmesine rağmen içerisinde düşük oranda civa olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle sınırlı sayıda yenmesinde zarar yok denmektedir.
Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi hamilelikte ton balığı yenmesi konusunda uyarmış ve sınırlama koymuştur. Hafta da en çok iki kere ton balığı yenebilir denmiştir. Çok tüketilmemeli faydalarından yararlanmak için bebeğe zarar vermemelidir. En çok haftada 2 kere taze olarak alınıp pişirilmelidir. İyi piştiğinden emin olunmalı, içerisinde çiğ kısım kalmamalıdır.

Hamilelikte Konserve Ton Balığı Yenir mi?

Ton balığı konserve olarak da üretilmektedir. Konserve ton balığı seçilirken yağsız light olanların tercih edilmesi gereklidir. Önerilen miktar ise hafta da en çok iki kere ve 80 gramlık kutularda küçük olanların tercih edilmesidir.
Gene Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre her ton balığı konservesi birbiri ile aynı değerlere sahip değildir. Bazı konserve ton balığı kutularında normal değerin 7 katı kadar daha fazla bulunduğu söylenmektedir. Bu konservelerden hamilelerin ve süt veren kadınların kesinlikle uzak kalmaları gereklidir. Bir çok ton balığı konservesi vardır ve hangisinde civa oranının ne kadar olduğu bilinmemektedir. Hamile iken alınan civa bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilediği için konserve de olanların güvenilir olmadığı taktirde yenmemesi gereklidir. Güvenilir bilindik ve kaliteli olanların alınması son derece önemlidir. Riske atmamak için taze, kendi pişireceğiniz balıkların tercih edilmesi hamilelik boyunca çok daha güvenilir olur düşüncesindeyiz.
Bir çok görüş ve bir çok araştırma farklı sonuçlar vermektedir. Kimi bilir kişiler çok kısıtlı miktar da yenmesinde bir sakınca yok derken kimi uzmanlar ise yenmesini önermemekteler.
Bu açıklamalar ışığında taze ton balığı, somon ve diğer balık çeşitlerinden taze iken alıp pişirilmesi çok daha sağlıklı olacağı kanısındayız. Balık yemek hamilelikte çok önemli olduğu için en az hafta da 2 kere balık tüketilmelidir. Omega 3 yönünden zengin olan balık mutlaka gebelikte tüketilmelidir. Civa ağır bir metaldir ve derin denizlerde yaşayan balıklarda çok daha fazla bulunur. Yediğiniz balıklarda civa kesinlikle olmamalıdır.
Balık tüketirken unutmamanız gereken bir konu da taze olmasıdır. Balık tutulduğunda yani hayatını kaybettiğinde içerisinde bakteri üretmeye başlamaktadır. Tutulur tutulmaz yemeli ve taze iken tüketmelisiniz. Balıkta üreyen bakteriler çok kısa sürede çoğalır ve balığın bozulmasına neden olur. Hele ki yoğurt ve süt ile yenirse süt içerisindeki kapsülsüz bakterileri de zararlı bakterilere döndürdüğü için balık zehirlenmelerine neden olur.
Balık yedikten kaç saat sonra yoğurt yenir adlı makalemizde balık ve süt ürünleri birlikte tüketildiğinde oluşan zehirlenme ve balık yedikten kaç saat sonra süt yada yoğurt yenmelidir ayrıntılı anlatılmıştır.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

beşiktaş medyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli