Gündem

Hava Kirliliği Arttı

Dünya Meteoroloji Örgütü, atmosferde oluşan karbondioksit yoğunluğunun 2017’de tarihin en yüksek düzeyine çıktığını rapor ederken, iklim değişikliğinin de kritik aşamaya sonunda ulaştığını açıkladı.

 

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO),dünya atmosferinde oluşan karbondioksit yoğunluğunun 2015’te rekor düzeye ulaştığını rapor edip bu tehlikeli durumun dünyada iklim değişikliğini kuşaklar boyunca etkisini hissettirecek kritik bir aşamaya geçirdiğini duyurdu.

 

YÜZDE 44 KADAR YÜKSELDİ

Karbondioksit salımının iklim değişikliğine olan etkilerini inceleyen WMO’nun bu yılki raporunda 2017 yılında atmosferdeki karbondioksit oranı yükselerek milyonda 400 parçacığa kadar ulaştı. 2015 yılıyla kıyaslandığında karbondioksit yoğunluğu milyonda 2.3 parçacık kadar yükseldi. Yeni ölçüm, 1760-1820 yılları arasındaki Sanayi inkılabından itibaren karbondioksit yoğunluğunun yüzde 44 arttığı gerçeğini bize gösteriyor.

 

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, Cenevre şehrinde düzenlediği basın toplantısında bu gelişmenin ‘çok kötü haber olduğunu’ vurgularken “Karbondioksit yoğunluğunun dünya için tehlike sınırını aştığını kaydetti. Sanırım bu kötü durum, kalıcı durum” diye konuştu. Hawaii’de bulunan Mauna Loa Gözlemevi’nde tarihte yapılan ilk ölçümlerin 1958 yılında gerçekleştiğini hatırlatan Taalas, “2016 yılının bütününde de karbondioksit yoğunluğunun milyonda 400 parçacığın daha üzerinde seyredebileceğini söyleyerek kuşaklar boyu bu seviyenin daha altına bir kez daha düşmeyebilir” tahminini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli