Gündem

İlahiyatçıdan Kadına Şiddete Tepki

Son zamanlar toplum içinde kadına şiddet olaylarının artması, tecavüz olaylarının yaşanmasına ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu’ndan yanıt geldi. Döngeloğlu, Müslüman toplumda hayvana dahi şiddet uygulanmazken kadına şiddeti kesinlikle reddedip, hayatı boyunca kadınlara hoşgörü ile yaklaşan Peygamberin ümmeti olduğunu hatırlatarak, “Kadın dövmek alçakça bir şeydir.” ifadesini kullandı.

 

Türkiye toplumu kendi içinde kadına şiddet olaylarına hayır demeleri gerektiğini, tüm toplumu derinden zedeleyen izler bıraktığını açıkladı. Son olarak yaşanan lise öğrencisi, öğretmeni tarafından tecavüz edilmesine dayanamayarak babasının bellik silahı ile kendisini vurarak intihar etmişti. NE yazık ki, kadına saygı konusunda ülkemiz oldukça geri olmaktadır. Konu ile gerekli açıklamalarda buluna Öner Döngeloğlu, Müslüman bir ülkede hayvana dahi şiddet uygulanmazken insanlara uygulanmasını şiddetle kınadı.

 

Ömer Döngeloğlu, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi’nde Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen ”Veda Hutbesi” adlı söyleşide konuştu. Yaptığı konuşmada bazı erkeklere kadın dövmenin kolay geldiğini ve bu durumun kabul edilemez, aşşağılık bir durum olduğunu söyledi. Döngeloğlu, islâmın kadına verdiği değeri açıklamak adına Hz.Muhammed’in ve islâmın evlilik kurumuna verdiği önemi hatırlattı. Konuşmasında, peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in ”Ey insanlar, kadınların haklarını gözetiniz, Allah’tan korkunuz. Sizin kadınlar üzerinde, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır” sözlerini hatırlattı. Bugün gelinen noktada evlenen çiftlerin kısa süre içerisinde boşandığını söyleyen Döngeloğlu, evliliğin bu kadar basit bir kurum olmadığını ve bu konuda daha dikkatli davranılması gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli