Sağlık

Kalp Krizi Belirtilerine Dikkat Edin!

Kalp krizi belirtileri hiç beklemedik anda görülebilir. Göğüste ağrı, yanma, sıkışma gibi durumlar kişilerin sağlığını tehdit ediyor. Uz. Dr. Elif, kalp krizi anı şekilde kendisini gösterebilir. Birden bire görülecek belirtilerden dolayı kalp krizi teşhisi koyulabileceğini söyledi. Uz. Dr. Elif “Kişilerin yavaş şekilde ağrı ve rahatsızlık hissi ile kendisini gösterebilir. Ağrı hareket etmesi durumunda artar, kişinin kıpırdamaksızın durması sonucunda ağrı hissinin kaybolacağı belirtildi. Ağrı kişilerin hareketi ile hareketlenebilir. Ağrı yarım saat dahi sürebilir. Artmadığında ve kısa süreli sürmesi sonucunda kalbiniz sizi uyarıyor demektir. Bazı insanlar kalp krizini görmezlikten gelebilir. Hiç ağrı duymadan dahi kalp krizi yaşayabilirler.” dedi

KALP KRİZİNDE SANİYELER DAHİ ÖNEMLİ
Uz. Dr. Elif hastanın bekletilmemesini şu sözlerle tamamladı “Aspirin kan sulandırıcı olması vücuda alınması ile kan dolaşımı kolaylaştırmaktadır. Belirtilere karşı kişiler dikkat ederek oluşabilecek tehlikelere karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. Kişiler merdiven çıkmaya devam edilmeli ve çeşitli aktiviteler ile yerine getirebilirler. Kalbin yeteri kadar oksijen alması durumunda talebinin artmasına neden olacağı belirtildi. Babansız yada ağabeyiniz kalp krizi geçirmesi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.” dedi.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

KAN KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR
Kolesterolünüze dikkat etmek için Uz. Dr. Elif’in önerileri “Doymuş ve trans yağlardan uzak durulması olmuştur. Riskli kolesterolden korunmak için kişilerin egzersiz ve diyet yapmaları gerekmektedir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli