Gündem

Kanser Haftasında Stant Açıldı

Kanser haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmesi için vatandaşlara stant dahilinde broşür, bilgilendirici metinler verilerek bilgilendirilme yapıldı. Stant açılışında Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önerisi doğrultusunda Nisan ayının ilk haftasında kabul edildi. 1956 yılından itibaren 1-7 Nisan tarihleri arasında Kanser Haftası Bakanlığımız ve bağlı kuruluşlar tarafından çeşitli kutlamalar yapılarak hatırlanmaktadır.

Kanser günümüzde artan ve hızla gelişen hastalıklar arasında görülmektedir. Bir çok hastalığa sebep olarak kalp ve damar hastalıklarına nedendir. Öldürücü etkisi sonucunda sakatlık ve tedavisinde yüksek maliyetlerle karşılaşılır. İş gücü ve ülke ekonomi gereğince insanların tedavilerden faydalanması mümkün olmayabiliyor.

Kanser haftasında halkı bilinçlendirme çalışmalarının yoğunluk verilmesi. 1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri doğrultusunda çeşitli faaliyetler yapılabilmektedir. Yapılan çeşitli haberler doğrultusunda afiş ve broşür gibi halkı bilinçlendirecek katkılarda bulundurulur. Halk sağlık müdürlükleri tarafından yapılacak olan çalışmalar halkı bilinçlendirmeyi sağlayacaktır. Kanser taramaları sayesinde erken teşhis edilerek tedavisi mümkün olmaktadır.

Bizler bu konudaki çalışmalarımızı gerek kamu hastanelerimiz gerekse halk sağlığı müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlar olmak üzere koordineli olarak yürütmekteyiz. Sizler bizlerin yaptığı bu çalışmaları kamuoyuna duyurmakta köprü vazifesi görüyorsunuz ve dolayısıyla bizler kadar sizlerin de halkın bilinçlenmesinde emeğiniz geçmektedir.Tüm basın mensuplarına teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli