Faydalı Bilgiler

Kilo Diyeti Nasıl Olur?

Kilo diyeti yapmak birçok insanın niyetlendiği ancak bazılarının başarılı olamadığı bir alan olarak bilinir. Bu nedenle kilo diyeti yaparken bazı püf noktalarına dikkat etmek yararlı olacaktır. 

İstenmeyen kilolardan kurtulmak için beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Buna göre beslenme programında en doğal ve en taze sebze meyvelere yer verilmesi tavsiye edilir. Bu sayede vücut daha sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo verecektir. Sağlıklı beslenme yaşam tarzı haline getirildiği sürece ekstra bir kilo diyeti yapmaya gerek kalmayacaktır. Çünkü vücut zaten ince ve fit bir görünüme sahip olacaktır. Burada önemli olan nokta beslenme alışkanlıklarına düzen getirebilmektir. Bunun için öğün atlanılmamalı ve mide aç bırakılmamalıdır. Bu durumda vücut mevcut yağı depolamakta ve bu nedenle kilo vermek daha zor hale gelmektedir. Buna engel olmak adına üç ana ve üç ara öğün olmak üzere toplam altı öğün yapılmalıdır. Hazırlanan kilo diyeti listeleri uzman tarafından planlandığında buna yönelik olarak yapılır.

Kilo Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zayıflamak adına kilo diyeti yapılırken hareketli bir yaşam tarzının benimsenmesi önemlidir. Bu sayede kilo vermek daha kolay hale gelirken yapılan diyet daha da etkili olacaktır. Bunun için spor salonlarında yapılan düzenli spor programlarına katılabilir ya da evde bazı egzersizler yapılabilir. Buna ek olarak her gün yaklaşık otuz dakika tempolu yürüyüş yapmak da kilo diyeti için fayda sağlarken kolay bir egzersiz olarak da bilinir. Egzersizle birlikte kilo vermek verilen kiloların kalıcı şekilde gitmesini sağlar. 

Kilo Diyeti İçin Beslenme Önerileri

Beslenme şekli kilo diyeti için son derece önemlidir. Buna göre güne besin değerleri bakımından zengin bir kahvaltı ile başlanması tavsiye edilir. Kahvaltı menüsünde sınırsız domates, salatalık, maydanoz gibi sebzelerle birlikte bir kibrit kutusu yağsız peynir, bir tane haşlanmış yumurta, iki dilim tam buğday ekmeği gibi yiyeceklere yer verilebilir. Yapılan kilo diyeti için sabah kahvaltısı genellikle saat sekiz ile dokuz arasında olur. Öğle yemeği olarak ise mevsim yeşillikleriyle hazırlanmış salata, sebze yemeği, yoğurt yenilebilir. Akşam yemeğinde ise hafif bir çorba ile ızgara et, tavuk ya da balık tüketilebilir. Bunların haricinde ara öğünlerde yeşil çay, bir tane mevsim meyvesi, birkaç tane kuruyemiş gibi gıdalar olabilir. Burada kilo diyeti için önemli olan nokta porsiyonlarda aşırıya kaçmamaktır. Bunun için yemek yerken küçük tabaklar tercih etmek avantaj sağlayacaktır. https://www.dietto.net sitesinden diyetisyenlerimizden destek alabilirsiniz. Teşekkürler.

Önerilen Yazı  Koronavirüs hakkında yanlış bilinenler, maskenin önemi, korunma yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli