Gündem

Komşu Soykırım yerine Toplu Katliam kullandı

1915 olaylarında yaşananlara sınırlarımız ile komşu olduğumuz Bulgaristan “soykırım” yerine “toplu katliam” olarak telaffuz etti. Rusya Parlamentosu’nda aynı şekilde soykırım olarak kabul edildi. Almanya Cumhurbaşkanı’nın da açıklamalarında yer verdiği soykırımın artık kabullenilmesi gerektiği oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ermenistan’daki anma törenlerine katıldığı belirtildi. Soykırımı tanıdıklarını belirterek tepkilerini gösterdiler.

Parlamentodaki oturum açılması ile 427 milletvekili katılım gösterdi. 5 milletvekili dışında herkes soykırım diyerek oylama kabul edildi. Ermenistan halkıyla Birinci Dünya savaşında etkilenen diğer haklarda aynı acıları paylaştıkları belirtildi. Soykırım olarak nitelendirdikleri bilinmektedir.

Komşu Bulgaristan’da aynı tepkiyi gösterdi. Parlamentosu’nu toplanması sonucunda ermeni soykırımı görüşüldü. Görüşmelerden çıkan karar “soykırım” yerine “toplu katliam” olarak ifade edildi.

Parlamentodaki 193 milletvekili katılımı ile açılış yapılarak, 36’ya karşı 157 oy verilmesi sonucunda kabul edildi. 24 Nisan yasa niteliği taşıyarak “kurbanları anma günü” ilanedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli