Gündem

PKK’dan Askere Saldırıya Genelkurmay Açıklama

Ağrı ilinin Diyadin ilçesi’nde Yukarı Tütek köyünde yapılan ağaç dikme etkiliğine yönelik güvenlik önlemlerinin alınması, PKK’lı teröristler tarafından ateş açıldı. Vali’nin emir ile köye giriş çıkışın yasaklandığı ve asker konuşlandırıldı. Çıkan çatışmanın devam ettiği ve yaralıların olduğu haberleri gelmektedir.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde, terör örgütünün açtığı ateş sonucu 4 askerin yaralandığı belirtilirken şöyle denildi:

“11-12 Nisan 2015 tarihinde Ağrı İli Diyadin İlçesi Yukarı Tütek Köyü bölgesinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından organize edilen ve ’Bahar Şenliği’ olarak isimlendirilen etkinlikte bölücü terör örgütü’nün propagandasının yapılacağı, vatandaşlarımıza seçimde destekledikleri adaylara oy vermeleri konusunda baskı uygulanacağı yönünde bilginin alınması üzerine, kamu düzeninin bölgede sağlanması için Ağrı Valiliğinin talimatı ile Ağrı İl Jandarma Komutanlığı’nca 15 timden oluşan güvenlik gücü 10-11 Nisan gecesi bölgeye sevk edilmiş, bölgede tertiplenme esnasında unsurlarımıza bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açılmıştır. Ateşe derhal karşılık verilmiş ancak, teröristlerce açılan ilk ateş esnasında 4 askeri personelimiz çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Bölgeye İnsanlı Keşif Uçağı, Silahlı Helikopterler ve karadan da takviye komando birlikleri sevk edilmiş olup çatışma devam etmektedir.”

İlçenin yolları kapatıldı, helikopterler bölgeye sevk edildi. PKK’lıların askerlere karşı ateşi sonucunda 1 üsteğmen ile 3 uzman çavuşun yaralandığı düşünülmektedir. Bölgeye sevk edilen timler tarafından operasyon sürdürülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli