Gündem

Rusya ve ABD Anlaştı

Rusya ile ABD arasında antlaşmaya varılması dünya tarafından ses getirdi.

ABD ve Rusya uçaklarının tehlikeli bir şekilde yaklaşmalarından dolayı ikili görüşme yapıldı. ABD öncülüğünde IŞİD karşıtı koalisyona katılan ülkelerin uçaklarının kapsayan geniş bir antlaşma yapıldı. ABD savunma bakanı Peter Cook basın açıklaması ile maddeleri açıkladı.

Uçak Mesafesi Yok
Uçakların birbirlerine ne kadar yakın uçacağına dair bilgi verilmedi. Pilotları profesyonel olarak uçuşlarını yapacağını bildirildi. Güvenli mesafe sonucunda uçuş alanları geniş noktalara sahip olacak.

Bilgi Alışverişi Olmayacak
Anlaşma gereğince ikili tarafında bilgi anlayışına sıcak bakılmadı. Cook, açık bir dille bilgi alışverişinin yapılmayacağını belirtti. Aralarında müzakerelerin devam ederken IŞİD ve Suriye politikası için yeni bir harita çizilmesi bekleniyor. Esed rejiminin desteklenmemesi Rusya ile arasında krize sebep olacağı bekleniyor. Rusya hükümeti tarafından içeriğinin tamamı açıklanmaması beklenmektedir.

Üçlü Görüşme Yapıldı
ABD Savunma Bakanlığı ile iki ülkeye ait uçakların Suriye toprakları üzerinde tehlike oluşturabilecek kadar yakınlaşması tehlike çanlarının çalmasına neden oldu. Rus ve Amerika uçaklarının birbirlerini tanımamaları sonucunda kaza doğurabileceği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli