Sağlık

Sağ ve Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık Ağrısı

Kasık ağrısı bir çok hastalığın belirtisi olarak karşınıza çıkabilir. Ağrılar kendi başına bir hastalık değil, başka bir hastalığın belirtileri yani sinyalleridir. Cinsiyet fark etmeden oluşan ağrılar yanında kadınlarda ve erkeklerde üreme organı kaynaklı ağrılar da gözlenmektedir. Üreme organı kaynaklı olanlar kasık ağrısı nedenleri  arasında en çok karşılaşılan dır. Kasık ağrısı neden olur?

Kasık bölgesi bacağın bitip karnın başladığı bölgeye verilen isimdir. Bu bölge bir çok iç organlara, üreme organlarına yakın olması nedeni ile önemlidir. Bacağa inen beş adet kasın ise geçtiği bölge olduğu için de bacak kaslarında oluşan ağrılarda bu bölgede hissedilebilir. Kasık ağrıları bu nedenle bir çok değişik sebepten olabilir. Mutlaka ihmal edilmemeli ve doktora gidilmesi gereken önemli bir durumdur.

Kasık Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Geçmeyen kasık ağrısı için mutlaka doktora gidilmelidir. Bu ağrılar ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. İlk olarak gidilmesi gereken bölümler; kadınlarda Kadın Hastalıkları Uzmanı, erkeklerde ise Üroloji bölümüdür. Sağ yada sol kasık ağrısı nedenlerini birlikte incelemek gereklidir.Kasık Ağrısı Neden Olur

Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısı geçici bir kaç günlük ağrılar olabileceği gibi önemli hastalıkların habercisi niteliğinde de olabilir. Ağrılar vücudumuzun sinyalleri gibidir. Bir yerin ağrıması bu bölgede bir tersliğin habercisidir. Bir çok hastalığın habercisi olan kasık ağrıları hissedildiğinde mutlaka hemen doktora gidilmesinde fayda vardır.

Gaz Sancısı

Bağırsak gazlarının sıkışması nedeni ile genelde kasıklarda ağrı oluşması çok normaldir. Bazen bu ağrılar bir kaç gün sürebilir. Gaz sancısı karın, sırt hatta kalp ağrısı gibi de kendini gösteren, bazen çok şiddetli olabilen ağrılardır. Gaz giderici ilaçlarla kısa sürede tedavi edilebilen bu tür sancılar bağırsaklardaki bir hastalıktan da dolayı yaşanabilir.

Bağırsak İltihaplanması

Sağ yada sol kasık ağrısı olarak kendini gösteren bağırsak iltihaplanmaları şiddetli ağrılara neden olabilir. Dışkıda salyalanma, sümüğümsü gibi bir akıntı şeklinde de belirtiler verebilir. Bağırsak iltihaplanmaları dikkate alınmadığı taktirde daha ciddi bağırsak hastalıklarına neden olurlar.

Bağırsak Kurtları

Bağırsaklarda oluşan kurtlar makatta kaşıntı, kasık ağrısı, uyurken ağızdan su gelmesi gibi belirtiler verir. Çok kısa sürede çoğalarak tüm bağırsağı etkisi altına alabilir. Kılcal damar yolu ile bir çok organa da sıçrama gösteren kıl kurtları mutlaka tedavi edilmelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonu, mesane iltihaplanması gibi hastalıklar kasıklarda ağrı olmasına nedendir. Tedavi edilmeyen iltihaplanmalar böbreklere çok kısa sürede geçebilir. Özellikle kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu çok daha sık görülür. Sık idrara gitme, idrar renginde sarılık, idrar yaparken yanma gibi belirtiler de verir.

Böbrek Hastalıkları

Böbrekler bulundukları yer itibari ile kasık bölgesine yakındır. Böbrek ağrıları genelde kasık ağrısı olarak hissedilir. Böbrek taşı, kumu yada iltihaplanması ciddi ağrıya neden olur. Böyle bir hastalık önemlidir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Bu nedenle ağrınız şiddetliyse zaman geçirmeden doktora gitmelisiniz.

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı, kasıklardaki kasların yırtılarak bu gölgeden alttaki bağırsakların yukarı doğru taşması ile oluşur. Kasık gölgesinde ağrının olduğu yerde bir şişlik hissedilir. Genelde ele gelen ve elinizle ittiğinizde aşağı doğru giden bir oluşumdur. Çok görülen hastalıklar arasında olan kasık fıtığı ancak ameliyatla tedavi edilmektedir. Eliniz ile ağrının üzerine bastırarak kontrol edebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Kas Gerilmesi

Bu bölgeden bacak kasları geçmektedir. Genelde bu tür ağrılar spor yapan kişilerde çok daha fazla görülür. Koşarak, hoplayarak yapılan sporlarda bu ağrıların görülmesi çok daha fazla olur. Bu tür ağrılar bir kaç gün yada bir iki hafta içerisinde kas gevşetici ilaç tedavisi ile çok kısa sürede iyileşir.

Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması şiddetli ağrıya neden olabilir. Geçmeyen ağrılarda hemen doktora gitmek sinir sıkışması yaşayan kişiler açısından çok önemlidir. Siyatik ağrıları da kasıklara duran ağrılar dandır.

Lenf Bezi Hastalıkları

Vücutta oluşan enfeksiyon ve bakteriler lenf bezlerinin şişmesine ve iltihaplanmasına neden olabilirler. Lenf bezleri kanserli hücrelerle savaştıklarında da çok şişerek ağrı yaparlar. Bu nedenle lenf bezi iltihaplanması yada şişmesi çok ciddi önem taşımaktadır. Geçmeyen kasık ağrılarında doktora gitmek bu nedenle çok önemlidir.

İskelet Sistemi Hastalıkları

İskelet sisteminde oluşan ağrılar da kasıklarda hissedilebilir. Kalça kemiğinde oluşan iltihaplanmalar yada romatizma kasık ağrısı olarak kendini gösterebilir.

Burada kısa kısa kasık ağrılarının neden olabileceği konusunda sizlere fikir vermeye çalıştık. Bu hastalıklar kasık bölgesinde iki tarafta birden kendini gösteren ağrılardır. Sol tarafta yada sağ tarafta olması kadın yada erkekte olması  fark etmez.

Apandisit

Apandisit sağ kasıkta oluşan ciddi bir hastalıktır. Çok az görülür ve çok şiddetli ağrı yaşanmasına neden olur. Ağrının yanında mide bulantısı da yapar. Apandisit yırtılması ciddi bir durumdur ve hemen acil müdahale gerektirmektedir.

Ergenlikte Kasık Ağrısı

Ergenlik çağındaki gençlerde kasık ağrıları çok sık olur. Bunun nedeni ise boylarının uzamasıdır. Bacaklara giden beş adet kas kasık bölgesinden geçmektedir. Boy uzaması dönemlerinde kasların gerilmesi ile bu ağrılar çok sık yaşanır. Boy uzarken bu tür ağrılar dizlerde, bileklerde, kol ve bacaklarda da çok sık görülür. Bunun yanında boy uzama ve ergenlik dönemlerinde gençler çok daha hareketlidir. Spor aktivitelerini çok sık yaparlar ve kaslarında zorlamalar olur. Bu da diğer nedenler arasındadır. Ergenlik döneminde gençler kendilerini çok dikkat etmezler. Sıcak, soğuk fark etmeden hareket ederler. Kendilerini soğuktan korumadıkları için de çok fazla üşütürler. Ergenlik çağında bu tür ağrıların oluşmasının nedenlerinden biri de gençlerin üşütmeleri ve kendilerini korumamalarıdır.

Sağ yada sol tarafta oluşan kasık ağrılarını çok kısa bir şekilde sizlere aktarmaya çalıştık. Erkeklerde ve kadınlarda oluşan ağrıların farklı incelenmesindeki amaç ise üreme organı kaynaklı oluşlarındandır. Yukarıda adı geçen rahatsızlıklardan kaynaklanmayan ağrılar büyük ihtimalle erkeklerde ve kadınlardaki üreme organlarından kaynaklıdır.Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri?

Yumurtalık Kisti

Yumurtalık kisti genelde zararsız, içleri su dolu keseciklerdir. Bazı kistler büyüyerek yumurtalıklara ve iç organlara baskı yapar. Yoğun kasık ağrısı ile kendini gösteren yumurtalık kistleri hangi tarafta ise o kasıkta ağrı yaşanmasına neden olur.

Yumurtalık kisti bazen çok büyüyerek patlar. Yumurtalık kisti patlaması ciddi ve acil müdahale gerektiren bir durumdur. Şiddetli kasık ağrısı, mide bulantısı gibi belirtiler vermektedir. Bu tür şiddetli ağrı yaşandığında hemen en yakın hastaneye gidilmelidir.

Miyom

Miyomlar rahim içerisinde büyüyen iyi huylu tümörlerdir denebilir. Miyomlar genelde iyi huyludur fakat çok nadir de görülse tehlikeli olabilir. Bazı miyomlar büyür ve ancak tek tedavi yolu miyomun alınması yani ameliyattır. Kasık ağrısı şeklinde kendini belli eden bu tür miyomlara bir an önce müdahale edilmesi için doktora gidilmelidir.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Rahim Kisti

Kistler genelde yumurtalıklarda oluşsa da rahim içerisinde de görülmektedir. Bazı kistler tehlikelidir ve kadınlarda adet düzensizlikleri, kasık ağrısı, lekelenme gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bu tür sorunlar ancak düzenli doktor kontrolüne gidildiğinde anlaşılır. Ultrason muayenesinde belli olurlar.

Yumurtalık ve Rahim Kanseri

Kanserin adı bile insanı korkutmaya yeten ciddi bir hastalıktır. Kadınlarda en çok kanser türü olarak yumurtalık ve rahim kanseri görülmektedir. Bu nedenle kasık ağrıları da bu hastalıkların ciddi habercileridir. Genelde sessizce ilerler ve büyüyüp bulundukları yerde diğer organlara baskı yapmaya başladığında ağrıya neden olur. Bu nedenle kasık ağrısı şikayetiniz olduğunda mutlaka hemen doktora gitmelisiniz. Her yıl düzenli kadın hastalıkları uzmanına yapılacak olan muayeneler kanseri erken evrede yakalamak şansı verir.

Dış Gebelik

Dış gebelik ilk başlarda anlaşılamaz. Ancak kasıklarda ağrı ile başlayan şikayetler şiddetlendiğinde fark edilirler. Dış gebelik yumurtanın rahim dışında döllenmesi ile oluşur. Bu durum dış gebeliğin sonlandırılması ile geçer. Bazen önemsenmeyen ağrılar yüzünden tüplerde hasar oluşabilir. Çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Mutlaka ağrı hissedildiğinde doktor kontrolüne gidilmelidir. İhtimaller arasında olsa da dış gebelik, kanser, kist gibi kadın hastalıkları önemlidir.

Bulaşıcı Hastalıklar

Kadınlara birliktelik yolu ile bir çok hastalık bulaşabilir. Bu hastalıklar ciddi önem taşıyan tehlikeli hastalıklardır. İlerleyen hastalık kasık ağrısı, akıntı, lekelenme gibi bir çok şikayet verebilir. Bazende hiç bir belirti vermeden sinsice ilerler. Bazı bulaşıcı hastalık türleri vardır ki sonuç ölümcüldür.

Vajinal Mantar

Vajinal mantar akıntı, lekelenme, kaşıntı, kasık ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Bir çok kadında görülür ve tedavisi çok rahatlıkla yapılır. Vajinal fitil ile bir kaç hafta içerisinde geçer.

Adet Ağrıları

Adet dönemlerinde kasık ağrısı şikayeti çok normaldir. Bazen iltihaplanma gibi nedenlerle ağrılar çok daha şiddetli yaşanabilir. Adet ağrısı dışında yumurtanın çatlaması gerçekleşirken de ağrıya neden olur. Bu ağrıda adet ağrısına benzeyen bir ağrı şeklidir.Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Gebeliğin ilk belirtisi çok bilinmese de kasık ağrısıdır. Yumurta döllenmesi ile birlikte rahme düşer ve burada tutunmaya çalışır. Rahimde tutunmaya çalışırken bu bölgede küçük bir tahribata neden olur.  Bebek hangi tarafta ise o bölgedeki kasıkta ağrıya ve kasılmalara neden olur. Bunun dışında bebek büyürken rahimi tutan bağlar gerilmektedir. Gerilen bağlar hissedilir yada şiddetli kasık ağrılarına neden olur. Hamilelikte gaz ve kabızlıkta şiddetli kasık ağrılarına neden olur. Hamileliğin son aylarında ise bebek aşağı doğru baskı yapar. Bu baskı kasıklarda ağrıya neden olur. Doğuma yakın ise yalancı doğum sancıları denen ağrılar kasıklarda ciddi şekilde hissedilir. Bu ağrılar bıçak saplanması gibi birden girer ve geçer.Erkeklerde Kasık Ağrısı Neden Olur

Erkeklerde Kasık Ağrısı Neden Olur?

Erkeklerde sağ yada sol kasık ağrısı nedenleri üreme organı kaynaklıdır. Üreme organı hastalıkları kendini kasıklarda ağrı ile belli eder. Bu ağrılar ciddi ve önemli hastalıkların habercisidir.

Darbe

Kasık ve karın bölgesine yakın yere alınan darbe kasık ağrısına neden olabilir. Genelde aynı gün yaşanan ağrılar bir kaç gün sonra bile hissedilebilir. Alınan darbe bu bölgedeki kasların zedelenmesine ve hasar görmesine neden olabilir. Ciddi ve önemli bir durumdur.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Testis Zedelenmesi

Testisin dönmesi, burkulması yada zedelenmesi şiddetli kasık ağrısına neden olur. Böyle bir durumda acil doktora gidilmelidir.

Hidrosel

Hidrosel yani su fıtığı denen hastalık testisleri çevreleyen zarın içerisinde normalden fazla miktarda suyun birikmesi ile oluşur. Su toplanması sonucunda testis büyüyerek şişer. En belirgin belirtisi de kasık ağrısıdır. Kasıklarda geçmeyen bir ağrı yanında her iki yada tek testisin şişmesi bu hastalığın işaretidir.

Testis Orşiti

Orjit kulakta olduğunda kabakulak geçirmeye neden olmaktadır. Testislerde olma durumuna da testis orşiti denir. Testis orşiti genelde kabakulak hastalığını ergenliğin son dönemlerinde geçiren erkeklerde görülmektedir. Kasık ağrısına ve testislerde şişmeye neden olan ciddi bir hastalıktır.

Testis Tümörü

Tümörler her bölgede oluşabilen anormal yapılanmalardır. Testislerde de oluşan tümörler ancak ameliyatla alınarak tedavi edilirler. Kendini şiddetli kasık ağrıları ile belli ederler. Bu ağrı başlarda hafif, tümör büyüdükçe şiddetlenerek çoğalır. Tümörün kanser olma durumunda ise kemoterapi gibi yardımcı tedavilere de başvurulur.

Prostat

Erkeklerde özellikle ilerleyen yaşlarda çok sık prostat hastalığına rastlanır. Prostat bezlerinin iltihaplanması idrar yanmalarına, idrar yapamama gibi sorunlara neden olur. Bir diğer belirtisi de kasıklarda ağrıdır. Bu hastalık kendiliğinden geçmez ve önemlidir.

Epididimit Testis İltihaplanması

Testis iltihaplanması erkeklerde çok sık görülür. Bu hastalık ciddi kasık ağrısına neden olur. Hastalık birliktelik yolu ile yada meshane iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Hastalık antibiyotik tedavisi ile geçer. Fakat bu hastalık için en önemli tedbir temizliktir. Korunmasız ilişkiden uzak durmak ve iç çamaşırı temizliğine dikkat etmek gerekir.

Sperm Birikmesi

Sperm birikmesi erkeklerde şiddetli kasık ağrısına neden olan başka bir durumdur.

Testis Kanseri

Çok ciddi bir hastalık olan kanser sessizce ilerler. Başlarda kendini hiç belli etmez. İlerledikçe hafif kasık ağrılarına neden olur. İleri evrelere geldiğindeyse ağrılar çoğalmaya başlar. Erkeklerin uyanık olması ve bu tür ağrılar karşısında hemen bir üroloji uzmanına görünmesi gereklidir.

Testis Torbasındaki Damarların Şişmesi

Kanı boşaltan toplar damarların genişlemesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık genelde sol kasık ağrısı ile kendini belli eder. Ciddi bir hastalık olan testis torbasındaki damarların şişmesi kısırlığa bile neden olabilir. Ne zaman olacağı belli olmayan hastalık birinci yada ikinci çocuktan önce yada sonra yada hiç çocuk yokken olabilir. Bu hastalık sonrası kısırlık olması durumu çok sık karşılaşılır.

Utangaç Testis

Yukarı kaçan testis olarak da bilinen hastalıkta testisler karın boşluğuna doğru ilerlerler. Hastalık kısırlığa neden olmaz. Genelde ergenlik çağlarında görülmektedir. Kasık ağrısı yapar ama nedeni zaten bellidir. Doktorun el ile kontrol müdahalesi sonrası yerine yerleştirilir.

Erkeklerde sağ ve sol kasık ağrısı ciddi hastalıkların habercisidir. Önemsenmesi gereken ağrı bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Kısırlığa yada kanser gibi ölümcül hastalıklara varan sonuçlar doğurabileceğinden mutlaka Üroloji doktoruna giderek muayene olunmalıdır.

Kadınlarda oluşan sağ yada sol kasık ağrıları da hayati önem taşıyan hastalıkların habercisi olabilir. Bu tür ağrılar hissedildiğinde mutlaka Kadın Hastalıkları Uzmanına gidilmelidir. Kasık ağrısı nedenleri çok fazla olduğundan ancak dikkatli bir inceleme ve tetkik gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli