Gündem

Sağlık Bakanlığı “meningokok” için alarma geçti

Dünyanın farklı noktalarından gelen Müslüman kafileleri, kutsal topraklara gelerek hac görevini yerine getirmek için Mekke’ye geliyorlar. Farklı iklim şartları altında yaşayan hacı adaylarını bekleyen riskler oldukça yüksektir. Bunlardan birisi menenjite yol açan meningokok mikrobunun bulaşmasıdır. Kalabalık olan alanlarda yakın temas kurulması durumunda bulaşması kaçınılmaz oluyor. Meningokok mikrobunun bulaşması ani ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma ve koma gibi kendisini gösteriyor.

Sağlık Bakanlığında Hac Adaylarına Uyarı
16 ağustos – 22 Ekim hac mevsimi öncesinde, hacı adaylarına yapılan aşı çeşitliliğinde değişikliğe gidildi. Menenjite sebep olan mikropların yok olması için meningokok aşısı da yapılacak. Haca gidecek olan 59 bin 200 kişi için belirlendi.

BU YIL AŞILANACAKLAR

Habertürk’e konuşan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, daha önce yapılan aşıların hacıları koruduğunu fakat bu bakterinin taşınmasını ve hacıların yakınlarına bulaşmasını önlemediğini söyledi. Ceyhan, yeni aşıyla bakterinin taşınmasının önleneceğini belirtti. Bakterinin, kutsal topraklardan dönen hacılarla ne kadar taşındığına yönelik bir araştırma yaptıklarını anlatan Ceyhan, 2 yıl önce 400 kişilik hacı grubundan boğaz kültürü aldıklarını ifade etti. Ceyhan, “Grupta, giderken meningokok bakterisini taşıma oranı yüzde 13’tü. Dönüşlerinde bu oran yüzde 27’ye yükseldi. Ayrıca giderken boğazlarında bakteri bulunmayan 39 hacı, ülkeye bu bakteri ile döndü. Sağlık Bakanlığı ve Diyanet ortak karar aldı. Geçen yıla yetişmedi ama bu yıl hac döneminde hacca gidenlere bu aşı uygulanacak. Umreye gidenlere de bu aşı yapılıyor. Aşı, tüm il sağlık müdürlüklerine dağıtıldı” diye konuştu.

ÖLÜME YOL AÇIYOR

Meningokok bakterisinin aşı yapılmaması durumunda vücutta kalıcı hasarlara yol açabildiğini kaydeden Ceyhan, bakterinin solunum yoluyla insanların boğazına yerleştiğini dile getirdi. Erişkinlerin yüzde 10’unun boğazında bu bakterinin bulunduğunu vurgulayan Ceyhan, bakterinin, kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte kana karıştığını ve üç değişik klinik tabloyu ortaya çıkardığını açıkladı. Ceyhan, bakterinin neden olduğu rahatsızlıkları ise şöyle anlattı:

“Bir kısmında hafif ateş oluyor ve birkaç gün sürüp geçiyor. Ama üçte birinde menenjit gelişiyor. Yani beyin zarlarında iltihaba neden oluyor. Üçte birinde ise en tehlikeli formu gerçekleşiyor. Bütün organlara yayılarak çok kısa sürede, saatler içerisinde ölüme yol açıyor. Hayatta kalanlarda ise kanamalara, şok gibi ağır etkilere yol açıyor. Meningokok enfeksiyonu Türkiye’de kol ve bacak kesilmelerinin en önemli nedenlerinden biri.”

ÇOCUKLARA YAPILMASI TARTIŞILIYOR

Bakteriye karşı yapılacak aşıların bakanlığın programında olmadığını ve bu yüzden aşının ücretli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, aşının çocuklara da yapılması konusunun Sağlık Bakanlığı’nda tartışıldığını fakat henüz bir karar verilmediğini belirtti.

KONJÜGE MENİNGOKOK AŞISININ FARKI

Aşının vücut üzerinde herhangi bir kalıcı etkisi bulunmuyor. Bir önceki meningokok aşısında kullanılan antijel aynı. Buna bir protein bağlanıyor ve aşı daha etkin hale geliyor. Bağışıklık etkisi daha yükseliyor. Aşının yan etkisi ise diğer aşılarda olduğu gibi, yüzde 3 oranında ateş ihtimali ve uygulanan yerde ağrı.

Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli