Sağlık

Egzersiz Kansere İyi Geliyor

Son Güncelleme :

Düzenli olarak yapılan egzersiz kanser hastalığına iyi geliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda hayatında egzersize yer verenlerin vücutları kansere karşı daha dirençli oluyor. Kanser tedavisi görenlerde tedavi daha etkin şekilde cevap vermektedir. Egzersizle uğraşan kişiler kısa zamanda normal hayatlarına geri dönebiliyor.

Fiziksel aktivitelere hayatınızda yer vermeniz kanser riskini azaltıyor. Yapılan çalışmalarda egzersize hayatında yer verenlerde iyileşme belirtileri daha hızlı görülüyor. Özellikle meme kanseri olan kadınlar için faydalı olduğu görülmüştür. Egzersiz ile doğru beslenme sayesinde kansere yakalanma riski en düşük seviyeye kadar geriliyor. Fiziksel aktiviteler östrojen ilişkili olduğundan kansere karşı koruyucu etki gösteriyor.

Bilimsel araştırmalara göre günlük en az 1 saatlik egzersiz kanser riskini %20 oranında azaltmaktadır. Menopoz döneminde özellikle riskli dönem olduğundan kadınların egzersizi hayatından çıkarmamaları gerekiyor. Kolon kanseri gibi rahatsızlıklarda kendilerini korumaları mümkün görülüyor. Kırmızı et tüketimi, aşırı kilo, alkol ve sigara kullanımı vücutta kanserli hücrelerin yayılmasına neden oluyor.

Egzersiz Psikolojiye İyi Geliyor
Kanser hastalarının egzersiz ile iyileşme gösterdikleri gibi psikolojik olarakta iyi hissetmektedir. Egzersiz yapanlar depresyona yakalanma riskleri %38 oranında düşmektedir. Yapmayan hastalar daha çabuk meme kanserine yakalanarak hastalığa yakalanmaktadır. Egzersiz endişeleri yenmelerine yardımcı olur. Endişelerden kurtulmak için egzersiz uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Önerilen Yazı  Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışı forex firmaları transfer haberleri medyum