Faydalı Bilgiler

Şifalı Bitkilere Neden Dikkat Edilmelidir?

Şifalı bitkiler bir çok hastalık belirtisinde kullanılmaktadır. Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan bitki ve bitki çaylarının çok tüketilmesi de zararlıdır. Özellikle soğuk kış aylarında hastalık belirtileri gösterildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmek, metabolizmayı hızlandırmak yada hastalıklardan korunabilmek için insanlar aktarlara giderek bitki çayları yada poşet çaylar alarak bol miktarda tüketirler. Ancak çok masum gibi görünse de bazı sağlık sorunlarında bazı bitkiler yarardan çok zarar getirmektedir. Şifalı bitkilere neden dikkat edilmelidir, zararları nelerdir?

İnsanlar kendilerinde var olan bazı hastalıklara dikkat etmeden yada bu hastalıkların  var olduğunun farkında bile olmadan şifa zannederek bitki çaylarını bol bol tüketirler. Oysa ki ekinezyadan zencefile, adaçayından yeşilçaya kadar bir çok şifalı bitki bazı hastalıklarda faydadan çok zarar getirebilir. Bu nedenle kendinizde bazı hastalık belirtileri hissederseniz yada var olan hastalıklarınız varsa içtiğiniz bitki çaylarına dikkat etmelisiniz. Hangi şifalı bitki hangi hastalığa iyi geliyor iyi araştırmalı ve hiç bir bitkiyi çok aşırı tüketmemelisiniz.Şifalı Bitkiler Hangi Hastalık Belirtilerinde Yada Hastalıklarda Kullanılmaz

Şifalı Bitkiler Hangi Hastalık Belirtilerinde Yada Hastalıklarda Kullanılmaz

Hipertansiyonu ve çarpıntısı olan bir kişi yeşil çayı tüketirken dikkat etmelidir. Yeşil çay içeriğinde bulunan epigallokateşin maddesi sayesinde metabolik hızı arttırıyor fakat gene içerisindeki kafeinden dolayı hipertansiyon ve çarpıntısı olan kişilere yan etki yapabiliyor. Hipertansiyon, kalp rahatsızlığı ve çarpıntısı olan kişiler yeşil çay içerken günde 1-2 fincanı geçirmemeli ve dikkatli tüketmelidir.

Önerilen Yazı  Koronavirüs hakkında yanlış bilinenler, maskenin önemi, korunma yolları

Kekik idrar enfeksiyonlarından sindirim problemlerine, üst solunum enfeksiyonlarından romatizmaya kadar bir çok hastalık belirtilerinde kullanılır. Kekiğin tansiyon düşürücü etkisi vardır ve düşük tansiyon hastası olan kişiler çok fazla kullanmamalıdır. Baş dönmesi, göz kararması gibi tansiyon düşüklüğü belirtileriniz varsa kekik çayını çok tüketmemelisiniz. Düşük olan tansiyonunuz çok daha hızlı düşecektir. Bunun yanında yüksek tansiyonu olan ve ilaç kullanan kişiler de ilaçla etkileşime gireceğinden ilaç kullandıktan en az 2 saat sonra ve doktoruna danışarak içmelidir.

Özellikle sağlık sorunları yaşadığınız soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, soğuk algınlığını önlemek ve tedavisi için bol bol içtiğiniz ekinezya çayı ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlar, alerji ilacı içenler ve kolesterol ilacı kullananlar ekinezya içerken dikkat etmelidir. Ekinezya bu tür ilaçlarla etkileşime girebileceğinden doktor kontrolünde ve doktorunuza danışarak  kullanılmalıdır.

Şifalı bitkilerden zencefil ise mucizevi bir bitkidir. Soğuk algınlığından mide ve bağırsak rahatsızlığına varana kadar bir çok hastalıkta kullanılır. Antibakteriyel etkisi olan zencefil doğal bir antibiyotiktir. Ancak bu bitki safra salgısını arttırdığından safra kesesi problemleri yaşayanların uzman kontrolünde tüketmesi gereklidir. Hastalık belirtilerinden bulantı ve kusma problemini çok kısa sürede geçirir. Hamilelikte yaşanan bulantı ve kusmayı önlediği için bazı hamileler bu şifalı bitkiyi çok sık tüketmektedir. Oysa ki adet söktürücü etkisi olan zencefilin günde 1 gramdan fazla tüketilmesi hamilede düşük riskini arttırır. Hamilelikte defne çayı da düşük riskini arttıran şifalı bitkilerdendir. Adet söktürücü etkisi olan şifalı bitkiler araştırılmalı ve hamilelikte adet söktürücü etkisi olan şifalı bitkiler çok tüketilmemelidir.

Önerilen Yazı  Mate 20 Lite'nin Merak Edilen Özellikleri

Sağlık için en tehlikeli şifalı bitkiler arasında sinameki gelmektedir. Bir çok insan zayıflama çayı olarak ve bunun yanında kabızlığı önlemek için  sinameki çayını bol bol tüketmektedir. Hastalık belirtileri arasında ishal varsa bu çay içilmez. Bunun yanında 3 haftadan fazla sinameki çayı tüketilirse bağırsakta kalıcı hasara hatta uzun vadede tümör oluşmasına bile neden olabilir. Ayrıca şifalı bitkilerden sinamekinin sağlık açısından çok içilmesi bağırsak tembelliğine neden olabilir.

Şifalı bitkilerden olan adaçayının da iyi gelmediği hastalık belirtileri yok gibidir. Gripten soğuk algınlığına, romatizmadan adet söktürücü etkisine kadar adaçayı bir çok hastalıkta kullanılır. Papatya gibi sakinleştirici ve uyku getirici etkisi olduğu için antidepresan ilaç kullananların bu bitkileri kullanırken dikkat etmesi gerekmektedir. Kasılmalara neden olduğu için de özellikle hamilelikte içilmemelidir. Papatya demişken doğal bir müshil olan papatya da ishal olan kişilere içirilmez.

Şifalı bitkilerden olan zerdeçal içerisinde bulunan kurkumin vücudumuzda hasara, kansere ve iltihaba yol açan maddelerin oluşumunu önlemektedir. Yapılan araştırmalarda kanser hastalarına uygulanan kemoterapinin ve radyoterapinin daha etkili sonuç almasını sağlamaktadır. Ancak zerdeçalı safra kesesinde taş olanlar çok tüketmemelidir. Zencefil gibi safra salgısının artmasını sağlayan zerdeçal safra kesesinde taş ve problem olan kişiler için uygun değildir.

Önerilen Yazı  Koronavirüs hakkında yanlış bilinenler, maskenin önemi, korunma yolları

En zararsız şifalı bitkilerden olan kuşburnunu bile günde 3 fincandan fazla tüketmek alerjik reaksiyonlara, deride kaşıntıya, ağızda ve sindirim sisteminde rahatsızlıklara neden olabilir. Romatizma gibi iltihabik hastalıkların tedavisinde çok etkilidir ancak çok tüketilmemelidir.

Bazı hastalık belirtileri  sık mide bulantısı, şişkinlik, ağrı, halsizlik, gün içerisinde yorgunluk, sabah yorgun kalkmak, yemek sonrası baş ağrısı yada ağırlaşma gibi bir çok sağlık şikayeti önemlidir. Bu tür hastalık belirtileri sizde varsa mutlaka uzman bir hekime başvurmalı  ve bu tür şikayetlerin nelerden kaynaklandığını öğrenmelisiniz. Sağlıklı olabilmek için bol bol tüketilen şifalı bitkiler bazı hastalıklarda içilmesinin zararlı olduğunu unutmamak gereklidir. Bazı hastalıkları tetikleyebilir yada yan etki yapabilir. İlaçlar bitkilerden yapılmaktadır ancak her ilaç her hastalığa iyi gelmemektedir. Şifalı bitkileri kullanırken aşırıya kaçmamaya, bir problemi gidermeye çalışırken yeni bir probleme neden olmamaya ve etkilerini araştırarak kullanmaya özen gösterilmelidir.

Kaynak: saglikyardim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli