Sağlık

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilceler ergenlik çağında daha çok kendisini gösteriyor. Ergenlikte hormonların dengesinde meydana gelen değişikle birlikte, vücudun daha çok yüz bölgesinde yağlanma meydana gelerek sivilceler oluşmaktadır. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde çok daha sık görülen durumlardandır. Sivilce kişilerde hayat boyu devam edebilecek konuma sahiptir. Gerekli olan temizlik ve bakım yapılması ile önlenebilir. Ergenliğini devamlı temiz geçiren kişilerde sivilcelerin çıkmadığı dahi bilinmektedir. Doğru maske ve kremler sayesinde etkisinden korunabilirsiniz.

Yüzdeki sivilceler nasıl geçer
Sivilce oluşumunu engellemek için gün içinde defalarca kez sabunla yüzümüzü yıkamalıyız. Kayısı sabunu kullanılması önerilebilir, saf beyaz sabunlarında kullanılması yüzünüzdeki yağlanmayı temizleyecektir.

Elam ve üzüm sirkesi ile yapılacak olan karışım gün içinde dışarı çıkmadan yüzünüze uygulayarak beklemeniz sivilce olumlarını önler.

Limonun antibakteriyel özelliği sayesinde yüzdeki kirlilikten, zararlı mikroplardan korunmanız mümkündür. Limon suyunu pamuk yardımı ile uygulamanız, 5 dakika sonra temizlemeniz sizi koruyacaktır.

Lavanta ve kekik suyu ile karışım yaparak sivilcelerden korunabilirsiniz. Yatmadan önce pamuk yardımı ile yüzünüze uygulama yapmak sivilcelerden korunmanızı sağlayabilir.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Balda bol miktarda antibakteriyel özelliği olması cildinizin nem dengesini sağlayarak koruyacaktır.

Sivilceler üzerinde papatya çayı oldukça etkili olmaktadır.

Sivilce kreminde bulunan salisilit asit, çilekte olarak doğal bulur. Çilek tüketmek sivilceyi önlediği gibi izlerinin de yok olmasını sağlar.

Vücudun C vitamin ihtiyacı olduğundan, günlük mandalina ve portakal tüketimi arttırılmalıdır.

Sivilce Maskeleri
Sivilceleri geçirmek için maya
1 paket kuru maya
Çeyrek bardak su

Hazırlanışı: Su ve maya karıştırıldıktan sonra yüze masaj yaparak sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yüz yıkanır. Sivilceler azaldığı gibi boyutları küçülecektir.

Sivilceleri geçirmek için limon kolonyası
1 tatlı kaşığı limon kolonyası
Yeteri kadar bebek pudrası

Limon kolonyasını pudra ile karıştırın, krem gibi yüze sürülür. Maske yüzümüzde 10-15dk bekletildikten sonra kurumaya başlar, dökülmeler başlamasıyla birlikte yüzünüzü yıkayın. Sivilceler kendiliğinden küçülerek kaybolduklarını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli