Sağlık

Sokak Lambaları Meme Kanserine Davetiye Çıkarıyor

Amerika Birleşmiş Devletleri’nde yapılan araştırma sonucunda, sokak aydınlatmalarının yoğun olduğu yerlerde meme kanseri riski görülme oranı fazla.

 

Harvard Üniversitesinde Epidemiyoloji Uzmanı Peter James başkanlığında yapılan araştırmada, aydınlatmanın yoğun olduğu yerlerde meme kanseri riskinin fazla olduğu tespit edildi.

 

Araştırmacılar, 109 bin 672 hemşirenin evinin konumunun işaretlenmesi 1989-2013 yılları arasında meme kanseri riski görülme oranı daha fazla.

 

Bayanların geceleri yaşadığı yerlerde daha fazla görüldüğü öne sürülmektedir. ABD savunma Meteoroloji Uydu programından aldığı aydınlatma bölgelerine göre ışıklandırmanın fazla olduğu yerlerde meme kanseri riskinin daha çok olduğu tespit edildi.

 

Araştırma gereği izlenen 3 bin 549’u olmak üzere meme kanseri teşhisi kondu.

 

Araştırmacılar, geceleri yoğun ışığa maruz kalan kişilerde meme kanseri riskinin daha çok olduğunu, sebebi kanser karşıtı olan hormonun geceleri karanlıkta salgılandığı olmuştur.

 

Uzmanlar, geceleri karanlıkta kalmanın vücudun melatonin hormonunu yeterince salgılayarak kanser hücrelerinin oluşmasını önlediğini, açıkladı.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli