Sağlık

Stres Ömrü Törpülüyor

ABD’li bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre stresli bir hayat insan ömrünün 33 yılını çalmaktadır. Harvard ve Stanford üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda stresli hayatın parçası olan insanların ömürlerinden 33 yıl daha az yaşadığı gözlemlendi. Bölgelere göre araştırma yapılan bazı bölgelerde 33 yıl az yaşadığı görüldü. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre 18 farklı grup, 10 farklı işyeri faktörü göz önünde bulunduruldu. Yaşamlarında sağlık sigortası, mesai saatleri, çalışma saati, iş güvenliği, aile çatışması gibi olaylarla anlaşıldı.

Üniversitelerdeki araştırmacılar kentlerde yaptığı araştırma yaşam şartları sonucunda ömürlerini etkilediği öğrenildi. Stres olarak belirli düzeyde olduğu öğrenildi. İnsanların ırk, eğitim, cinsiyet seviyeleri sonucunda ortaya çıkması sağlandı. Yaşam sürelerinin azalması ırk, eğitim, cinsiyet, yaşam sürelerine göre hesaplanmıştır.

Eğitim gören insanların yaşam sürelerinin uzadığı gözlemlenmiştir. Gerektiğinden fazla yaşama sahip olmak iyi bir tahsilin olmasını gerektiriyor. Eğitimi ve gelir vergisi düşük bölgelerde insanların ömürlerinin daha az olduğu gözlemlenmiştir. Ekonomik şartların kısıtlı olmasından dolayı sigara içilmesine ve alkol kullanımına itmektedir.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli