GündemSağlıkSağlık Personelleri

TDK Şaşırtıyor! “Esnaf”, “Kötü Kadın” Oldu

Türk Dil Kurumu (TDK), kelimelere verdiği örneklendirme ile herkesin dikkatini üzerine çekmişti. Kadın dernekleri, vekiller ve bir çok kişi “müsait” kelimesine “flört etmeye hazır olan” kadın olarak tanımlamasından sonra ikinci bir vaka daha ortaya çıktı. “Esnaf” kelimesinin anlamında “kötü kadın” anlamına geldiği görülmesi şaşırttı. Esnaflar bunu hakaret olarak kabul etti. En kısa zamanda düzeltilmesine yönelik bildiride bulundular.

TDK, bünyesinde yüz binlerce kelimenin karşılık anlamlarında karışıklık yada yanlış bilgiler girilmesi normal gözle bakılmıyor. Anlam olarak gösterilen Esnaf kelimesinin “kötü yola düşmüş kadın” olarak gösterilmesi şaşırttı. Anlam bakımından olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Yapılan değişiklikler sonucunda Esnaf kelimesinin doğru şekilde düzeltilmesi gerektiği belirtildi.

İnsanları veya bir topluluğu küçük düşüren kişiler olmasından dolayı utanç verici bir durum olduğu görüldü. Esnaf camiası için ağır bir yara aldığını ve sorumlu kişilerin düzeltmesi gerekmektedir. Ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerin korunması adına “Esnaf” kelimesinin anlamının düzeltilmesi gerektiği ifade edildi. Atatürk’ten miras bırakılan TDK bugünkü hali herkesi şaşırttı. Yıllar öncesine dayanan eklemelerden dolayımı sonradan mı yapıldığı henüz bilinmemektedir. Şaşırtan haberler insanları şaşkına çevirmiş durumda gözüküyor.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Kadınlara yönelik daha önce “musait” kelimesi ile gündeme gelen TDK, bu kez “esnaf” kelimesinden dolayı ağır eleştiri altına girmiş durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli