Sağlık

Temizliğin de Hastalık Hali Var

Temizlik hastalığı

Temizliğe güzel duygularla başlandığından bahsederiz. Aynı zamanda toplum ve çevre sağlığı için önemli kavrama sahiptir. Sağlıklı yaşamın sürdürülebilmesi için temizlik şartlarına elverişli olunmalı. Huzurlu ve sağlıklı hayat için temizlik önemli kavramlardan biridir. Her şeyin dozunda olması gerekirken temizliğinde hastalığı ile karşılaşılabilir. Gelin bu sorulara birlikte cevap verelim…

Temizlik yapmanın, insan sağlığı için hem ruhen hem de bedenen olumlu etkisi olduğu biliniyor. Temizlik yaparken abartılması süreklilik hale getirilmesi hastalık haline geliyor. Sürekli olarak temizlik yapan, her yeri pis gören gözler orayı temizlemek için çaba göstermektedir. Obsesif kompulsif bozukluğu olarak tanınan hastalığına yakalananlar için her şey temiz değildir. Çevresinde gördüğü her şeyi temizleme eyleminde bulunurlar. Gösterilen davranışlar, şüpheci tavırlar, temizliğe dair ağırlık göstermesi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Kişi bu durumlarda temizlik yapmak isterse dikkatli olmalı. Temizlik hastalığına yakalanan kişiler tedavi edilebilir ancak engellenmeyeceğini bilmeli. Temizlik hastalığı olan kişiler ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.

 

Temizlik hastalarının sürekli temizlik yapmaları, çevrelerinde bulunan inşaları da rahatsız eder. Kişiden uzaklaşmalarına sebep oluyor. Etrafındaki insanlarında yaşamlarını olumsuz bir şekilde etkiler. Sağlıklı yaşam için temizlik kurallarının yanı sıra çevresindekilere ayak uydurması gereklidir.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Bir Yorum

  1. Geçen gün Show TV’deki sabah programında bir hanımefendi vardı. Temizliğin hastalık halini geçtim oldukça temizlik paranoyası diyebilirim. Çünkü kadın ekmeği bile deterjanla yıkayıp öyle yiyormuş hatta nasıl yaptığını falanda canlı yayında gösterdi. Temizlik hastalığı değil bu gerçekten çok acayip birşey. Önce deterjanla dışını hızlıca yıkayıp ardından su ile durulayıp fırına atıyormuş kurusun diye ve en acı tarafı ise bu kadın bu yaptıklarının ne kadar zararlı, ne kadar saçma olduğunu bildiği halde kendini durduramıyormuş. Allah yardımcısı olsun herşeyin fazlası gerçekten çok çok zarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli