Sağlık

Tenisçi Dirseği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tenisçi Dirseği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tenisçi dirseği adı ile bilinen tıbbi adı lateral epikondilit olan hastalık kol gücünü çok fazla kullanan kişilerde görülmektedir. Kol gücünü aşırı kullanan kişilerde, dokuların çok kullanım sonucunda kol kasları tendonlarının kemikte çok yakın mesafelerle lateral epikondil bölgesinin zorlanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.

Tenisçilerin kollarını çok kullanmaları sonucu çok sık yaşadıkları bu hastalık, adını da bundan dolayı tenisçi dirseği olarak halk arasında almıştır. Bunun tam tersi olan dirseğin iç kısmına eklenmiş olan tendomun hasar görmesi ise ‘Golfçü Dirseği’ olarak bilinir. Dirseğin dış kısmındaki tendomun gerilim hasarı ise tenisçi dirseği hastalığına neden olur. Sadece sporcularda görülmeyen bu rahatsızlık ani hareketlerle, ağır yük kaldırmak gibi kolu zorlayacak şekilde  yapılmış yanlış bir hareket yada hareketlerle oluşabilen, her kezde görülebilen bir sağlık sorunudur.

Hastalığın belirtileri görüldüğünde tedavi edilmesi şarttır. Tenisçi dirseği tedavi edilmezse ne olur sorusunun cevabı ise kronikleşir ve tedavisi zorlaşır. Ağrı ön kola yayılabilir, gece uykudan ağrı ile uyanmalar olur, bazen bir çay bardağını bile kaldırmakta güçlük yaşanabilir, hastalık günlük hayatı zorlaştırarak kişiyi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu hastalığın tedavisi kolaydır ve ihmal edilmezse çok kısa sürede tedavi şansı vardır.Tenisçi Dirseği Belirtileri

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Tenisçi Dirseği Belirtileri

  • Dirseğin dış kısmında donuk bir ağrı ve hassasiyet oluşur.
  • Dirsekte sertlik ve güçsüzlük hissedilir.
  • Bu hastalıkta belirgin bir şişlik yada renk değişimi oluşmaz.
  • Her hangi bir şeyi tutmak yada el sıkmak acıya neden olabilir.

Tenisçi Dirseği Hastalığı Teşhisi Nasıl Konur?

Öncelikle bu hastalık için Ortopedi Uzmanına gidilmelidir. Doktorunuz fiziki muayene sırasında zaten hastalığın teşhisini koyabilir. Ağrı şikayetiniz, dirsek ekleminin normal hareket aralığı, dış dirseğin hassasiyeti teşhisin konmasında etkilidir. Bunun yanında tekrarlayan durumlar için MR taraması dış dirseğin inflamasyonunu göstermektedir. Tenisçi Dirseği Hastalığı Tedavisi

Tenisçi Dirseği Hastalığı Tedavisi

Tanısı muayene ve basit radyolojik testlerle konur. Tedaviye dirençli olan durumlarda MR taraması yapılmalıdır. MR taraması ile kas yapısındaki yırtıkları, eklem içi bağ yapısının incelenmesini sağlamaktadır. Hastada kas yırtığı yok ise tedavi basit bandajlarla ve ilaç tedavisi ile yapılmaktadır.

Hasta kolunu çok kullanmamaya, ağır kaldırmamaya ve dinlendirmeye özen göstermelidir. Lokal inflamasyonu azaltmaya yönelik önlemler hastalığın tedavisinde çok önemlidir. Hasta gün içerisinde bir kaç kez soğuk uygulama yapmalıdır.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Anti- inflamatuar ilaç tedavisi ve basit kol bandajları ile hastalık genellikle tedavi edilir. Tedaviye terapistler tarafından yönlendirilerek fizik tedavi ve rehabilitasyon egzersizleri ile devam edilebilir. Tenisçi dirseği hastalığı tedavisi basitten başlayarak ilerleyen bir tedavi metodudur. Tedaviye dirençli vakıalarda hastaya şok tedavisi (ESWT), hücresel tedaviler, lokal kortizon enfeksiyon uygulanabilir. Tüm bu tedavilere yanıt vermeyen durumlarda cerrahi olarak yaralı tendonun iyileştirilmesi düşünülebilir.

Tenisçi Dirseği Ameliyatı

Tenisçi Dirseği Ameliyatı

Tenisçi dirseği tedavi edilmezse ne olur sorusunun asıl cevabı işte burada cevaplanmaktadır. Tenisçi dirseği cerrahi olarak tedavi edilebilmesi için iyileşme kapasitesi henüz kaybedilmeden yapılmalıdır. Bu nedenle öncelikli tedavinin çok kısa sürede başlaması, iyileşme kapasitesinin henüz kaybedilmeden yapılması gereklidir. İyileşme kapasitesini henüz kaybetmemiş vakıalarda yapılan cerrahi müdahale ile hasta gündelik hayatına çok kısa sürede dönebilir. Kas yırtığı varsa beklenmeden onarılmalı ve alçı tespiti sonrasında vakit kaybetmeden derhal rehabilitasyona başlanmalıdır. Rehabilitasyonla kontraktür dediğimiz yapışıklıkların önüne çok kısa sürede geçilmelidir.

Tedaviye direnç gösteren tenisçi dirseği hastalarına yapılacak olan cerrahi uygulama gevşetme gibi yumuşak doku ameliyatlarından, kemik ameliyatlarına varan çok farklı tekniklerle yapılmaktadır. Cerrahi tedavi sırasında açık ameliyatlarda yapışıklık istenmeden dış bağ yapılarının zedelenmesine neden olmaktadır. Bunun yanında ameliyat sonrası yara bakımı, uzun süreli alçılı kalma gibi durumlarda söz konusudur.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Günümüz şartlarında kapalı ameliyat dediğimiz artroskopik ameliyatlar komplikasyonları çok aza indiren çok daha tercih edilen bir yöntemdir. Kameralar eşliğinde hastanın kolundan bir kaç minik delik delinerek girilir ve ekranda büyütülerek her detay çok daha net görülür. Kanamasız görüntüleme ile epikondil bölgedeki ağrıya neden olan dokular kolaylıkla ortadan kaldırılmaktadır. Ameliyat kayıt altına alınarak CD halinde hastaya verilir. İleride kontroller sorasında da incelenerek tedavinin gelişimi kontrol altında tutulur.

Dirsek antroskopisi ameliyatı sonrası tamir yapılmadıysa genellikle alçıya gerek duyulmamaktadır. Hasta ertesi gün masa başı işlerine başlamak üzere işe dönebilir. Kol kuvveti ile yapılan işler için bir ay kadar beklemelidir. Bandaj kullanarak bilgisayar başı işleri yapabilir. Genellikle hastanın iyileşme süresi 10 gün kadardır. Mümkün ise 10 gün kadar hasta evde istirahat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli