Sağlık

Varis Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Kanımız vücudumuzdan pompalanarak tüm vücudumuza dağılmaktadır. Kanı doku ve organlarımıza ulaşması için atardamar görevlidir. Kirli kanı tekrar kalbimize taşıyan toplardamardır. Temiz kan oksijenli olduğundan dolayı damarlarımızda kırmızı olarak gözükür, kirli kan ise mavimsi bir rengi olarak damarlarda kendisini göstermektedir.

Toplar damarın görevi zor olmasından dolayı kirli kan vücuttan tek bir yönde taşınır. Baldır ve bacak kasları sayesinde yukarı doğru taşır. Kasların kasılması ile görevini yerine getirmektedir. Kasların sıkışması ile kirli kan kalbe doğru iletir. Kirli kaç geriye kaçmaz ve kalbimize doğru taşınmaktadır.

Sistem ne zaman zarar görürse eğer o zaman bacaklarda varis oluşmaya başlar. Temiz kan vücudumuza dağıtılır ama kirli kanın kalbe taşınması zor olmaktadır. kan taşınmadığından dolayı genişleyerek dışarıdan fark edilir duruma gelir. Kirli kan ayağımızdan kalbe gitmesi için kapakçıkların kanı geriye kaçırmaması gerekmektedir. Kirli kanın temizlenmesi adına vücuttan taşınmalıdır. Tüm damarlardan taşınacak kan aktarılması gereklidir.

Varis nasıl önlenir?
Hareketli bir yaşamın içinde yapılacak bacak egzersizi doğrultusunda kanın taşınması kolaylaşır. Kirli kanın devir daim yapması kolaylaşmasından dolayı varis oluşumunu önleyici durumlardan olur.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

İlerleyen yaşlarda şişmanlık, menopoz, hamilelik, uzun süre oturmak, ayakta kalmak varis oluşumuna sebep olmaktadır. Kilomuz kontrol altında kaldığı sürece varis oluşumu kısmen önlenecektir.

Önlemek adına; Yürüyüş yapın, hareketsiz kalmayın, kilonuzu dengede tutun, varis çorabı kullanın, bacağınızı yüksekte tutun, bacak bacak üstüne atmayınız, topuklu ayakkabı giymeyiniz, lifli gıdalar ile beslenmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli