Sağlık

Yerleşme Kanaması

Yerleşme Kanaması Nedir?

Hamilelikte yerleşme kanaması halk arasında üstüne görme, tıbbi adı ise implantasyon kanaması olarak bilinir. Aslında adından da belli olan yerleşme kanaması bebeğin anne karnında yerleşmesi anlamına gelmektedir. Erkeklerin üreme hücresi olan sperm, kadının üreme hücresi olan yumurta ile birleşerek döllenirler. Döllenme ile birlikte embriyo oluşur. Embriyo follop tüpünden geçer ve rahim duvarına yerleşir. Bu yerleşme sırasında rahim duvarında küçük bir hasara neden olur. Kılcal damarlarda çatlama ile birlikte çok az bir kanama oluşturur. Bu kanamaya yerleşme kanaması adı verilir. Yerleşme kanaması belirtileri, Gebelikte yerleşme kanaması kaçıncı hafta olur? Hamilelikte yerleşme kanaması kaç gün sürer? Adet kanaması ile yerleşme kanaması arasındaki fark nedir? Bu gibi pek çok soruyu tek tek cevaplayarak merak ettiğiniz tüm cevapları sizlere bu makalemizde vermeye çalışacağız.

Üstüne görme dediğimiz gebelikte yerleşme kanamasına, çoğu hamilelikte rastlanmaktadır. Bazı kadınlar bunu çok net anlarken bazıları farkına bile varmayabilir. Bazı kadınlar ise bu kanamayı adet kanaması ile karıştırdıkları için adını ütüne görme olarak almıştır. Adet kanaması kadar şiddetli olmayan bu kanama her kadında farklılıklar gösterir. Bazı kadınlar hamile olduklarını anlamaz ve çok az adet oldum diyerek adet söktürücü ilaç kullanabilir, adet söktürücü çaylar içerler. Çok tehlikeli olan bu durum bebeğe ciddi hasar ve zarar vermektedir.

Adet söktürücü çaylar ve adet söktürücü ilaç kullanımı rahim içinde kasılmalara neden olduğu için bebek daha yerleşirken, bu kasılmalardan dolayı düşebilir ve bu durumun anne farkına bile varmayabilir. Daha da kötüsü adet söktürücü ilaçlar yoğun hormon içerdiğinden bebekte fiziksel hasarlar oluşturmaktadır. Bebek düşmese bile gelişimi sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle özellikle hamile kalma riski olan kişilerin, az adet oldum yada olmadım diye  sebeplerle hamilelik testi yapmadan önce adet söktürücü ilaç kullanmamaları gereklidir.

Tüp Bebekte Yerleşme Kanaması

Tüp bebek yolu ile hamile kalan anneler için de aynı şey söz konudur. Tüp bebek tedavisi zor ve zahmetli bir yoldur. Anne adaylarından toplanan yumurtalar ile erkekten toplanan spermler döllenerek anneye yerleştirilmektedir. Tüp bebek tedavisi gören bir kadın da yerleşme kanaması yaşayabilir. Transferden 12 gün sonra hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için test yapılır ve hamilelik testinde anne hamile çıkarsa işlem başarılı olmuş demektir.

Önerilen Yazı  Bademcik Taşı Kendiliğinden Düşer mi?

Tüp Bebekte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Gün Olur?

Transfer sonrası hamilelik belirtilerinden biri de gebelikte yerleşme kanamasıdır. Transfer sonrası 6-12 gün arası hafif bir lekelenme olursa bebek rahme tutunmuş demektir. Bu hamileliğin ilk belirtisidir yani yerleşme kanaması gerçekleşmektedir. Bazen tüp bebek sonrasında hafif lekelendiğini hisseden kadın transferin başarısız olduğunu düşünerek üzülür. Aslında tam tersine bebek rahme yerleşmek için uğraşıyordur.Yerleşme Kanaması Belirtileri

Yerleşme Kanaması Belirtileri

 • Açık renkte pembe olan kanama lekelenme şeklinde gelir.
 • Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, halsizlik gibi hamilelik belirtileri ile birlikte gerçekleşir.
 • Hormon değişikliğine uğrayan kadının ruh halinde de değişim olur.
 • Hamilelikte yerleşme kanaması geçiren kadınlarda yarım yada tam baş ağrısı oluşabilir.
 • Göğüsler şişme, el değince acıma, hassasiyet ve ağrı oluşur.
 • Hamilelikte yerleşme kanaması ile birlikte kabızlık da çok sık olur.
 • Gebelerin o günlerde daha hassas ve halsiz oldukları gözlenir.

Yerleşme Kanaması Çok Olur mu?

Hamilelikte yerleşme kanaması çok olmaz. Bazı kadınlarda bir kaç damla olup bitebilir. Bazı kadınlarda ise iki gün boyunca damla damla yani lekelenme şeklinde ara ara gelebilir. Adet kanaması gibi pet tamamen kirlenmez. Bir kaç damlalık lekelenmeler şeklinde olup biter. Uzun yani iki gün sürdüğünde de ara ara lekelenme şeklinde pembelikler gelir.

Yerleşme Kanaması Rengi

Hamilelikte yerleşme kanamasının  rengi açık pembe renktedir. Adet kanaması gibi kırmızı değildir. Adet olmadan gelen kahverengi bir akıntı da olmaz. Gebelikte yerleşme kanaması açık pembe renktedir. Kahverengi yada kırmızı renklerde değildir.

Yerleşme Kanaması Ağrı Yapar mı?

Hamilelikte yerleşme kanamasında sancı, ağrı olmaz. Adet kanaması gibi düşünmemeniz gereklidir. Yerleşme kanamasında adet ağrısı gibi bir ağrı olmamaktadır. Adet ağrısı rahimin kasılması sonucu yaşanır. Rahim kasılarak içini boşaltmaya, adet olmak için kendini boşaltmaya çalışmaktadır. Bu nedenle adet dönemlerinde kadınlar ağrı ve kasıklarında sancı hissederler. Gebelikte yerleşme kanamasında ise ağrı ve sancı olmaz. Hamile kalan kadın yerleşme kanaması döneminde huzursuz hisseder. Bunun nedeni tamamen hormonlarla alakalıdır. Hormon değişimi olduğu için kadın kendini huzursuz ve halsiz hisseder.Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur?

Hamilelikte yerleşme kanaması yumurtanın rahim içerisine inmesi ile gerçekleşir. Embriyo büyüyüp gelişebilmek için burada kendine bir yer edinmeye çalışır. Rahim duvarını çarpma ve itme hareketleri ile zorlamaya başlar. Tutanacağı yeri hazırlayan embriyo burada tahribata neden olurken kılcal damarların da kanamasına neden olur. Bu kanamaya üstüne görme de dediğimiz implantasyon kanaması denmektedir.

Yumurtanın döllenebilmesi adet tarihinden 2 hafta sonrasında olmaktadır. Döllenen yumurtanın da rahime inerek yerleşebilmesi  12-13 gün sonrasında gerçekleşir. Yani yumurtanın döllenmesi ve üzerine geçen süre de eklenirse gebelikte yerleşme kanaması son adet tarihinizden  4 hafta sonrasına denk gelmektedir. Adet kanaması ile yerleşme kanamasının karıştırılmasının nedeni ise adet kanaması ile aynı günlere denk gelmiş olmasıdır. Zaman olarak birbirine denk gelen yerleşme kanaması ve adet kanaması bu nedenle biri biri ile karıştırılır. Üstüne görme diye adlandırılmasının nedeni de budur. Bazı kadınlar çok az adet oldum, bir kaç damla geldi bitti diye düşünerek hamile olduğunun farkına varmazlar. Hamile kalındıktan sonra adet olma diye bir şey söz konusu değildir. Hamile kalan biri asla adet kanaması olmaz. Hamileliğin başlaması ile birlikte HCG hormonu yükselmeye başlar ve kadınlarda yumurtlama durur. Bu nedenle de adet kanaması olması mümkün değildir.

Önerilen Yazı  Pirinç Yutarak Zayıflamak

Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?

Hamilelikte yerleşme kanamasının her ilişki ile alakası yoktur. Bebeğin döllenerek rahime düştüğü dönemde yaşanır. Yumurtanın döllenmesi adet tarihinden iki hafta sonrasına denk gelmektedir. Adet olduktan iki hafta sonra, yumurta hazırdır ve o tarihte ilişkiye girdiyseniz yumurta döllenir. Yumurta ile spermin bulunmasını sağlayan ilişkiden yani yumurtanın döllenmesinden  12-13 gün sonra yumurta rahime ulaşır ve gebelikte yerleşme kanaması oluşur.

Yerleşme Kanaması Adetten Kaç Gün Önce Olur?

Hamilelikte yerleşme kanaması ile adet kanamasının karıştırılmasının nedeni ikisinin de aynı tarihlere denk gelmesidir. Bir iki gün önce yada bir iki gün sonra oluşur. Her kadının yumurtlama ve adet günü birbirinden farklıdır. Çoğu kadın 28 günlük bir adet döngüsüne sahipken bazı kadınlarda bu 21 ile 35 günlük bir döneme denk gelmektedir. Biz 28 günlük bir adet dönemine sahip olan kadınlar için aşağı yukarı adet dönemine denk gelir diyoruz. 28 günden önce adet olanlarda yerleşme kanaması adet tarihinden geç olur. 28 günlükten daha uzun bir döngüye sahipseniz yerleşme kanaması adet döneminizden önce olabilir. Hamilelikte yerleşme kanaması son adet tarihinden yaklaşık 4 hafta sonrasına denk gelmektedir.

Kendi döngünüze göre bunu aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. Eğer hesaplamakta sıkıntı yaşarsanız aşağıdaki yorumlar kısmından bize yazarsanız size yardımcı olabiliriz.Hamilelikte Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer

Hamilelikte Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Hamilelikte yerleşme kanaması her kadında farklılıklar göstermektedir. Bazı gebelerde hiç hissedilmezken, bazı kadınlarda ise tam tersine hissedilir şekilde olmaktadır. Tam da adet dönemine denk gelen implantasyon kanaması çoğunlukla adet kanaması ile karıştırılmaktadır.

Hamilelikte yerleşme kanaması pembe renkte olmaktadır. Bu renk açık bir tonda olup bazı kadınlarda 3-4 saat kadar gelirken, bazı kadınlarda 2 gün kadar sürebilir. Lekelenme şeklinde hafif bir kanama şeklinde gerçekleşen gebelikte yerleşme kanamasının miktarı her kadında farklılıklar gösterir. Asla adet kanaması kadar şiddetli değildir. Çok az miktarda ara ara bir lekelenme şeklinde olmaktadır ve en çok 2 gün kadar gelir. İki günü geçtiği çok nadir görülür.

Önerilen Yazı  Bebeklerde Tırnak Batması Tedavisi

Bir kaç damla şeklinde lekelenme şeklinde olan hamilelikte yerleşme kanamasının ardından çoğu kadın çok az adet kanaması oldum zanneder. Bazı kadınlar sökülemedim düşüncesi ile adet söktürücü özelliği olan bitki çayları ve adet söktürücü ilaç içebilirler. Adet söktürücü bitkilerin içerisinde rahim kasılmasını sağlayan hormonlar vardır. Bu tür bitki çayları daha tutunmaya çalışan embriyonun düşmesine neden olabilir. Adet söktürücü ilaçlar ise yüksek miktarda hormon içerdiği için bebek için son derece zararlıdır. Embriyo daha tutunmaya çalışırken ya düşer yada bu ilaçlar yüzünden sağlığı bozulur. Bu nedenle hamilelik riski olan her kadın gebelik testi yaptırmadan adet söktürücü ilaç yada bitki çayı içmemelidir. Bu tür ilaç ve çaylar gebelik için zararlıdır.Adet Kanaması İle Yerleşme Kanaması Arasındaki Fark

Adet Kanaması İle Yerleşme Kanaması Arasındaki Fark

Adet kanaması ile hamilelikte yerleşme kanaması zamanları aynı günlere denk geldiği için hamile olma ihtimalini bu şekilde anlamanız da mümkün olur. Gebelikte yerleşme kanaması hakkında bilgi sahibi olan bir kadın adet zamanı geldiğinde böyle bir lekelenme ile karşılaşırsa çok kolayca hamile olduğunu anlayabilir. Adet kanaması ile yerleşme kanaması arasındaki fark nedir?

 • Adet kanaması ağrılı olurken yerleşme kanamasında ağrı olmaz. Hamilelikte yerleşme kanaması olurken kadında, huzursuzluk hissi, duygularında bir değişim olur.
 • Adet kanamasın kırmızı renkte ve şiddetli olurken, yerleşme kanamasında renk pembe renktedir ve hafif bir şekilde lekelenme olur.
 • Adet kanaması 5 gün civarı gerçekleşirken, gebelikte yerleşme kanaması en çok 2 gün en az da 2 saat kadar olur.

Hamilelikte yerleşme kanaması yaşayan kadınların bir çoğunda tam yada yarım baş ağrısı olur. Bu ağrı bazı kişilerde şiddetli olurken, bazılarında hafif bir şekildedir. Halsizlik ve bitkinlik hissi çoğu zaman hissedilir. Genelde mide bulantısı, baş dönmesi  gibi hamilelik belirtileri de görülür.

Yerleşme Kanaması Olduktan Kaç Gün Sonra Test Yapılır?

Bir çok kadın hamile kalabilmek için doktor desteği görmektedir. Bu tür tedavi gören bir çok kadın böyle bir lekelenme gebelikte yerleşme kanaması ile karşılaştığında hayal kırıklığına uğrar ve gene başarısız olduk düşüncesine girebilirler. Böyle bir lekelenme ile karşılaşanlar lekelenme bittikten sonra mutlaka gebelik testi yaptırmalıdırlar.

Gebelik testlerinde evde yapılanların doğruluk oranı %95 civarıdır. Kan testlerinin doğruluk oranı ise %99.5 kadardır. Kan testlerinin doğruluk oranı evde yapılan testlerden çok daha güçlüdür. Bu tür bir lekelenme sonrası gebelik testi yaptırmak için lekelenmenin bitmesini beklemek en doğru yoldur.

Sitemize destek vermek için lütfen makalelerimizin altına yorum bırakınız. Sorularınızı ve merak ettiklerinizi bize yazınız. Sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız. Eğer kanamanız hamilelikte yerleşme kanaması gibi duruyorsa ve hesaplamakta sıkıntı çekiyorsanız bize yazabilirsiniz.

Etiketler

4 Yorum

 1. Ben en son 25 ocakta adet oldum. Adetim bir kaç gün gecikti. Bugün dediğiniz gibi bir pembe leke geldi acaba yerleşme kanaması mi bilemedim cevap verirseniz sevinirim.

  1. Yerleşme kanaması olma ihtimali çok yüksek. Bir kaç gün daha bekleyin ve adetiniz en az bir hafta gecikirse hamilelik testi yaptırın. Bize merak ettiğiniz, sormak istediğiniz her konu hakkında soru sorabilirsiniz.

 2. Adetimi 23 günde bir oluyorum. İki gün kala çok hafif sadece peçeteye gelen bir leke geldi. Kahverengiydi acaba yerleşme kanaması olabilir mi?

 3. Ben en son 10 nisanda adet oldum 24 ünde yumurtlama dönemim 28 günde bir düzenli adet olduğum için. 24 ünde korunmasız ilişki yaşadık esimle 10 gün sonrasında kasıklarımda kramplar oldu. Adetime üç gün kala pembe akıntım oldu iki gün fark edilmeyecek kadar acıktı rengi üçüncü gün kıvamı ve rengi koyulaştı nedeni nedir? Yerleşme kanaması ise düşük olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışı forex firmaları transfer haberleri medyum