Sağlık

Cildiniz yaza hazırlıklı mı?

Yazın gelmesi güneş ışınlarının cildimiz için daha zararlı olacağını işaret eder. Yazın güneş ışınlarından korunmak için alacağımız çeşitli önlemler bizi koruyacaktır.

Cildimiz mevsim değişimlerine hazırlıklı olmadığından, mevsimsel değişiklikler bizi ve hayatımızı doğrudan etkiler. Enerjisini kaybetmesi bakıma ihtiyaç duymasına gerek olacaktır. Kış aylarında cildiniz kurumasına yönelik yaptığınız bakıma yaz aylarında nemlendirmek üzere ihtiyaç duyacaksınız. Çeşitli sıvılar kullanarak ısı dengesini sağlayıp güneşten gelen zararlı ışınlarından uzak durmuş olacaksınız. Sağlıklı cilt için vücudunuza özen göstermeniz gereklidir. Su tüketimi yaz aylarında oldukça önemli olmasından A,C ve E vitamini ağırlıklı beslenilmesi gerekir.

Çevresel ve mevsimsel etkinlikler içinde uyum sağlamanız adına cildiniz zamanla incelenerek yıpranma gösterebilir. Güneşten gelen ışınlar cildinizi yakacağından dolayı güneş koruyucu kremlere ağırlık vermelisiniz. Güneş ışınlarının zararlı olanları süzülmesinde yardımcı olur.

Güneş kremini unutmayın

Cildiniz mevsimsel geçişlerde etkilenecektir. Kadın-erkek ayırmaksızın cildiniz zarar görmesinin önüne kullanacağınız güneş kremleri ile önlenebilir. Cildiniz hava değişimine hazır olmadığından dolayı ani ısı değişiklikleri cilt kuruluğuna sebep olur. Nemlendiricinin yanı sıra kullanacağınız güneş koruma kremleri sayesinde cildinizde koruma sağlamış olursunuz.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Cilt temizliğine dikkat

Cildinizde temizlik önemlidir. Cilt temizliğinizi doğru şekle yapmanız deri yapısının korunmasında aktif rol üstlenecektir. Yatmadan önce cildiniz temizlemeli ve uygun nemlendiricilerin kullanılması gereklidir. Makyaj yapılan cildin korunmasında daha bir hassasiyet gerektiriyor.

Işıltılı cilt için

Beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin. Cildinize etki yaratacak olan faktörlerin başında gelerek yağlı yiyeceklerden uzaklaşarak bol sulu ve soğuk yiyecekler olmalıdır. Egzersiz yapılması cilt sağlığınızı etkilediği gibi vücudunuzda kan dolaşımını belli bir düzene sokacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli