GündemSağlıkSağlık Personelleri

Sağlık Bakanı Arabistan’da

Sağlık bakanı Müezzinoğlu, “Dünya Sıtma Günü” etkinliklerine katılmak üzere Arabistan’da düzenlenecek olan programa katılmak üzere resmi ziyaret yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklama;
Bakan Müezzinoğlu, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde, İslam İşbirliği Teşkilatı, İslam Kalkınma Bankası ve Sıtmayı Geriletme Programı işbirliğinde organize edilen “Dünya Sıtma Günü” etkinliğine katılmak üzere Suudi Arabistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sıtmayı elimine etmiş bir ülke olarak Türkiye, Afrika’da çok ciddi sağlık ve kalkınma sorunlarına yol açan sıtma hastalığı hakkında deneyimlerini ve başarı hikâyesini paylaşması için etkinliğe davet edildi.

Türkiye’de 2006 yılında başlatılan “Sıtma Eliminasyon Programı” çerçevesinde yürütülen tarama, tedavi, müdahale ve sürveyans faaliyetleri sayesinde son yerli sıtma vakasının 2009 yılında görüldüğü kaydedildi.

Sıtma ile mücadele için geliştirilen küresel eylem planlarını yakından takip eden Türkiye’nin en üst düzeyde etkinliğe katılması, hem son dönemde sağlık alanındaki faaliyetlerine yoğunluk veren İslam İşbirliği Teşkilatı’nın görünürlüğüne hem de Türkiye’nin büyük önem verdiği Afrika ile ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli