GündemSağlıkSağlık Personelleri

Sağlık Bakanlığı’ndan Tartışılacak Uygulama

Sağlık Bakanlığı, şok etkisi yaratacak bir uygulamaya imza atacak. Televizyonlarda sağlık danışmanlığı yapılabilmesi için “ekran sertifikası ve akreditasyon” zorunluluğunun getirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Sağlık alanında görevli olan kişiler sertifika almadan televizyona çıkamayacaklar.

Televizyonlarda doktorların yaptığı açıklamalar halkı yanlış bilinçlendirmesinden dolayı uygulamaya geçiş yapılabileceğini düşündürüyor. Sağlık ve beslenme konusunda doktorların bilimsel bir sonuca varmadan basın bildirisi yayınlaması dikkatleri çekmişti.

Uygulama henüz hazırlık aşamasında olup denetçisi RTÜK olacak. Ekrana çıkacak olan sağlık çalışanları daha önceden Sağlık Bakanlığından sertifika alması gerekecek. Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanlığı doğrultusunda kontroller yapılacak.

Çeşitli tedavilerde bulunan kişilerin çalışmalarına daha önceden öğrenilerek izin verilecek. Sertifikası olmayan isimler televizyonlara çıkarak sağlık konulu açıklamalar yapması yasaklanacak.

Sağlıkçılar tarafından desteklendiği gibi kısmen olsa da karşı çıkanlar oldu. Sağlıkçıların bilimsel olarak halkı bilgilendirmesi Sağlık Bakanlığının kontrolü altında olması gerektiren savunmaları da oldu.

Önerilen Yazı  Mide Dokusunda Meydana Gelen Yaralar sonucunda Ortaya Çıkan Ülserler: Mide Ülseri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli