Faydalı Bilgiler

Koronavirüs hakkında yanlış bilinenler, maskenin önemi, korunma yolları

Yaklaşık son 7 aydır dünyamızı ve sonunda ülkemizi de saran yeni tip korona virüs (Covid-19) ortaya çıktığı süreçten bu yana hakkında çok fazla bilgiler ortaya döküldü. Elbette her konuda olabileceği gibi bu konuda da yanlış ve kirli bilgiler oldukça fazla bir şekilde yayılım gösterdi. Pandemi sürecinde doktorlar, uzmanlar, profesörler, bilim insanları, politikacılar, ekonomistler vb. gibi birçok önemli kişilerin koronavirüs hakkında mutlaka yorumları oldu. Şimdi biz yeni tip koronavirüs (Covid-19) hakkında yanlış bilinen doğruların üzerinde duracağız. 

Koronavirüs hakkında yanlış bilinenler

Öncelikle maske kullanımı şarttır. Kendimizi ve etrafımızdakileri, sevdiklerimizi korumanın en önemli ve en güzel yoludur. Maske kullanımı için doğru seçim; uzmanların da tavsiye ettiği gibi burun kısmının telli olanları ve burunun yapısına göre şekil alanlarıdır. Bir maskeyi iki defadan fazla kullanmanın, kolda, cepte, çantada, arabada taşımanın ve başka yüzeyler ile temas etmesinin sorun teşkil etmediğini düşünmek yanlıştır. Olması gereken bir maske en fazla 2 kere kullanılıp atılmasıdır ve yenisinin takılmasıdır. Ayrıca maskenin sadece ağzı kapatmasının yeterli olduğu düşüncesi de son derece yanlıştır. Maske; nefes giriş çıkışı görevini sürdüren ağız ve burnu olması gerektiği gibi doğru şekilde kapatmalıdır. 

Mesela yediğimiz besinlerin, içtiğimiz sıvıların korona virüse karşı koruması; yine koronavirüs hakkında yanlış bilinenler arasındadır. Kelle paçanın, soğanın, sarımsağın, turşunun, sıcak içeceklerin COVID-19’a karşı koruduğu yanlıştır. Hatta; fazla sarımsak tüketimi kan şekeri ve tansiyonu olumsuz etkileyebilir. Aşırı turşu tüketimi, vücuda fazla tuz girmesine neden olacağı için sıvı elektrot dengelerinde bozulmalara ve hipertansiyona yol açabilir. Sürekli gargara yapılması gerektiği de yine yanlış bilinenler arasındadır. Sürekli tuzlu ya da sirkeli su ile gargara yapmak ağıza bir süre sonra zarar bile verebilir. Bu konuda eğer hala emin olamadığınız durumlar sormak istedikleriniz varsa Doktor Sitesi üzerinden alanında uzman KBB (Kulak Burun Boğaz) hekimlerimize ulaşarak bilgi alabilirsiniz. 

Sağlık Bakanlığı kaynaklarına göre; koronavirüs olan herkes ölmez, sadece maske değil el temizliği de çok önemlidir, sürekli temas halinde olduğumuz yüzeyler mutlaka periyodik olarak dezenfekte edilmelidir. Dengeli beslenme, yeterli uyku, düzenli fiziksel egzersiz bizim için faydalıdır. 

Maskenin önemi ve nasıl işliyor

Ağzımız bakterilerin, virüslerin, mikroorganizmaların kolayca girip çıkabildiği bir alandır. Bu yüzden maske kullanımı son derece önemlidir. Bizler konuşurken bile havaya bir şeyler gönderiyor havadan bir şeyler alabiliyoruz. Bu yüzden hem kendimizi hem de başkalarını korumak adına havayla olan temasımızı filtrelemek hepimiz için sağlıklıdır. Maskenin işleyişinde içerden dışarıya verilen nefes doğrudan havaya karışmıyor ve filtreleniyor. Böylece nefesimiz ağzımızdan çıkarken etrafa yayılmıyor. Dışardan gelebilecek tehlikelere karşı da bizi koruyor. Bir maskeyi en az 2 kez kullanmak gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. 

Covid-19’un belirtileri ve virüsten korunmanın en etkin yolları

Korona virüsten korunmanın en etkili yolları için rutinimizi değiştirip artık bu yeni düzene göre bir rutin oluşturmamız gerekiyor. Öncelikle vücut temizliğimize her zamankinden daha çok önem vermeliyiz, düzenli olarak yıkanmalıyız. Ağız ve diş sağlığımızı korumak adına önlemler almalıyız. Dişlerimizi sabah kalkınca ve akşam yatmadan önce günde 2 kez olacak şekilde fırçalayıp ayrıca bir şey yapmasak bile yeterli olacaktır. Mutlaka maske takmak zorundayız. Eldiven ise sadece gerekli durumlarda tercih edilmelidir. Evimizi, iş yerimizi, otomobilimizi uygun şekilde periyodik olarak dezenfekte etmeliyiz ve havalandırmalıyız. Gün içerisinde dışarda vakit geçirdikten sonra eve geldiğimizde kıyafetlerimizi mutlaka değiştirmeliyiz, ertesi gün aynı kıyafetleri giyememeliyiz. Bunu günlük olarak yapmalıyız ve uzmanların dediği gibi çamaşırlarımızı en az 60 derecede yıkamalıyız. Hijyen açısından da düşünüp tercihen ütü yaparsak daha sağlıklı olacaktır. Zorunlu olmadıkça evimizden çıkmamalıyız. Güvenilir kaynakların bilgileri doğrultusunda ilerlemeliyiz. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre; korona virüsün en bilinen belirtileri yüksek ateş, kuru-yoğun öksürük, aşırı yorgunluk ve solunum sıkıntısıdır. Daha seyrek görülen belirtiler arasında ishal, baş ağrısı, ciltte döküntü, el veya ayak parmaklarında renk değişimine rastlanmaktadır. Çok ciddi belirtiler ise nefes darlığı, göğüste baskı ve sonuncunda ağrı, konuşma veya hareket kaybı şeklinde kendini göstermektedir.

Önerilen Yazı  Mate 20 Lite'nin Merak Edilen Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sağlık profesyoneli